Теми за тегом: Херсон
Андрій Бакун – родом з Херсона. До повномасштабного вторгнення чоловік повʼязав своє життя із мореплавством, здобув диплом третього механіка. 23-го лютого 2022-го року Андрій повертався до рідного міста і в потязі дізнався про початок великої війни. Долучитися до війська одразу чоловік не міг, адже мав інвалідність, тож доєднався до муніципальної варти, втім вже після першого патруля, команда розійшлася.
1-го березня того ж року Андрій натрапив на підрозділ територіальної оборони. Допоміг їм дістатися укриття, залишити зброю та вийти у місто, як цивільні. Один з бійців – Олег Лещина, відмовився складати зброю і Андрій вирішив сховати його в будинку своєї родини. Протягом чотирьох місяців чоловік переховувався, аж поки його не зуміла забрати сестра.
Після звільнення Херсона Андрій налаштувався на службу, приховав свої документи про інвалідність і долучився до територіальної оборони. Незабаром під час одного з боїв поряд з Андрієм вибухнув снаряд, чоловік отримав важке поранення спинного мозку й грудного відділу хребта. Військового нагородили Золотим хрестом від головнокомандувача. Протягом двох років Андрій продовжує лікування та реабілітацію і планує повернутися до повноцінного життя. Також ветеран сподівається, що йому проведуть операцію та встановлять американський нейростимулятор, який дозволить позбутися болю, повернути чутливість і врешті стати на ноги.
Нині Андрій Бакун перебуває на реабілітації закордоном. Поспілкуватися з ветераном можна онлайн або офлайн після його повернення до України 25-го квітня, за попередньою домовленістю.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
- Чи проводять гуманітарне розмінування взимку? Якщо так, то як погодні умови впливають на роботу демінерів?
- Чи працюють розмінувальники, коли сніжить і чи можна щось знайти під покровом снігу?
- Як гріються самі у полі та чи правда, що навіть підігрівають ґрунт, щоб продовжити вкрай необхідну роботу з очищення земель?
Про все це можна дізнатися і побачити на власні очі, домовившись про медіа-візит в одній з областей, де працює HALO Ukraine – Київській, Чернігівській, Харківській, Миколаївській або Херсонській.
Довідково: The HALO Trust Ukraine — українська програма найбільшої неурядової некомерційної організації з гуманітарного розмінування у світі The HALO Trust. З початку повномасштабного вторгнення рф вони очистили 6 000 000 м² землі.
Волонтерка та депутатка Херсонської міської ради Оксана Погомій увесь період окупації міста чекала на звільнення від російських загарбників. А також допомагала тим, хто разом із нею переживав важкі часи. Жінці навіть вдавалося викладати відео із окупації. Також вона була у Херсоні, коли росіяни підірвали Каховську ГЕС у червні 2023 року.
Оксана є керівником ГО “Справа громад Херсон”. Нещодавно організація створила Херсонський український культурний центр імені Олександра Меньшова (Олександр Меньшов — український письменник з Херсона, який торік загинув на фронті). Це простір у сховищі, де проводять різноманітні заходи. Його можуть відвідувати усі охочі.
Одразу після деокупації Херсона ГО відкрила і волонтерську пекарню, де печуть хліб, який роздають військовим та місцевим. Саме у другу річницю звільнення Херсона (11 листопада) пекарня випече свою трьохсоттисячну хлібину.
Журналісти мають змогу дізнатись більше та поспілкуватись із Оксаною у Херсоні або у онлайн форматі.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
Олександра Книга та її брат Андрій родом з міста Олешки, що на Херсонщині (населений пункт нині окупований). Коли на початку вторгнення російські танки зайшли в Олешки та Херсон, брат із сестрою залишились у регіоні та допомагали людям. Наприклад, знайомі Олександри з-за кордону організували декілька фур гуманітарки, а Андрій із Олександрою все це сортували, розподіляли та роздавали. Втім згодом почалися викрадення волонтерів, які висловлювали активну громадянську позицію, і братові з сестрою довелося виїхати на підконтрольну Україні територію.
Після деокупації Херсону (11 листопада 2022 року) волонтери одразу повернулися в місто, щоб відновлювати тут життя. Зокрема, вирішили організувати в укритті творчі майстер-класи для малечі, оскільки було зрозуміло, що розбиті, розграбовані школи і дитячі садки не скоро почнуть працювати. Це і було поштовхом відкрити благодійну організацію “Крила Фундейшн”( “KRYLA”).
А нещодавно за підтримки партнерів та донорів реалізували кілька великих проєктів у Мультипросторі “КРИЛА”— це локація в укритті, де попри всю безпекову ситуацію в місті, у херсонців є можливість поспілкуватись чи здобути нові навички.
Окремий напрямок роботи — гуманітарна місія в місті Олешки, що на лівому, окупованому, березі Херсонщини. Населений пункт сильно постраждав від підриву росіянами дамби Каховської ГЕС.
Журналісти мають змогу дізнатись більше та поспілкуватись у офлайн або онлайн форматі із Олександрою та Андрієм.
Надія Жарких — викладач кавового мистецтва. У Херсон, місто на Півдні України, яке понад пів року було під російською окупацією, жінка разом із сім’єю переїхала із Миколаєва. Це сталось за два місяці до початку повномасштабного вторгнення рф. Надія хотіла відкрити у місті школу бариста. Офіційне відкриття було заплановане на 26 лютого 2022 року, але війна усе змінила.
Жінка опинилась в окупації, працювала у кав’ярні подруги, волонтерила, зокрема, готувала їжу. Коли посипались погрози з боку окупантів, вирішила виїхати. Подолати довелось 70 блокпостів. Вже із Запоріжжя подалась у Київ, де й почала все з початку. 7 серпня 2023, саме у день річниці виїзду з окупації, з допомогою державного гранту змогла відкрити кав’ярню під Києвом.
Нині у кав’ярні Надія разом з командою навчає основ бізнесу, пов’язаного із кавою. Ученицями здебільшого є дівчата. І деякі з них уже встигли відкрити свої заклади не лише в Україні, а й навіть у Європі.
Цьогоріч, під час час літіх блекаутів кав’ярня жінки слугувала ко-воркінгом.
Також Надія разом зі своїм близьким оточенням створили у Миколаєві благодійний фонд “Welcome to Ukraine”, який допомагає військовим та цивільним. Нині він працює по всій Україні.
За попередньої домовленості, журналісти мають змогу поспілкуватись із Надією на Київщині.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
Наталія Гавриленко до повномасштабного вторгнення була підприємицею у Херсоні. Жінка готувалася до великої війни та разом з коханим планувала вступити до Тероборони. Вже 24-го лютого 2022-го року подружжя рушило до військкомату. Невдовзі херсонські тероборонівці, до яких долучилася і Наталія, отримали зброю. Проте прослужити встигли лише два дні.
Наталія пригадує, як до кабінету, де перебували новосформовані тероборонівці, зайшов комбат, наказав скласти зброю і тікати додому полями. Тоді жінка разом з чоловіком і рештою цивільних усвідомили, що рідне місто будуть захищати самотужки. Так народився партизанський рух у Херсоні. Наталії з побратимами вдалося облаштувати шпиталь та налагодити співпрацю з Силами спеціальних операцій.
7 липня 2022 року росіяни вдерлися в дім Наталії, де вона перебувала разом з невісткою, сином та онуком. Наталію забрали до ізолятора тимчасового тримання на кілька місяців. Жінка каже, що її не катували, допитували на поліграфі і змусили дати інтерв’ю для російських пропагандистів. 1 листопада 2022-го року Наталію відпустили. Без документів, грошей, телефону. Нині вона продовжує волонтерити та підтримувати українських військових.
Наталія Гавриленко тимчасово перебуває в Ізюмі, що на Харківщині. Поспілкуватися з волонтеркою можна, як онлайн, так і офлайн, за попередньою домовленістю.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
Мешканка Херсона Лариса Бортовик дізналася про повномасштабне вторгнення росії, коли була у Мексиці. Одразу почала шукати шляхи повернення додому. Дістатися України Лариса змогла якраз у дні окупації російськими військами Херсона. У травні 2022 року жінка поїхала в окуповане росіянами місто та вивезла звідти друзів, а також людей, які прагнули виїхати на підконтрольну Україні територію.
Уже на Київщині жінка долучилась до волонтерського руху і розбирала завали зруйнованих внаслідок війни будівель. Жінка жила з думкою, що у її рідному місті треба реалізувати схожий проєкт з відбудови. Тож після деокупації Херсона 11 листопада 2022 року Лариса повернулася додому і стала координаторкою волонтерського руху “Добробат” у області. Разом із командою вона розбирала завали та відбудовувала житло. Також реалізовувала проєкти з відновлення приватних домогосподарств й укриттів у медзакладах. За відданість роботі та турботу, яку дарує людям, місцеві волонтери називають Ларису “мамою”.
У зв’язку з безпековою ситуацією на Херсонщині нині робота команди волонтерів сконцентрована на облаштуванні укриттів.
Журналісти мають можливість поспілкуватись із Ларисою у Херсоні або у Києві, а також в онлайн-форматі.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
12 років тому Юлія Рощенко разом зі своїм чоловіком створила копі-центр у Чорнобаївці на Херсонщині. Там односельці могли зробити копії документів чи роздрукувати необхідні папери. Після початку повномасштабного вторгнення росії Юлія ночами друкувала написи “Діти”, щоб ті, хто виїжджали з окупації, могли почепити ці листки на машини та спробувати убезпечити свої сім’ї від російських атак.
Згодом до копі-центру прийшли окупанти, вимагали, щоб Юлія та її чоловік друкували російські документи, а також фото на паспорти рф. Подружжя відмовилося навіть попри те, що ворог погрожував зброєю. Через загрозу життю родина Юлії вирушили на захід України, де жили, поки їхнє рідне село не звільнили українські військові.
Після повернення подружжя отримало державний грант, аби знову запустити копі-центр у Чорнобаївці. Згодом Юлія разом з чоловіком змогла запустити другу точку вже у Херсоні.
Юлія Рощенко разом з чоловіком перебувають у Херсоні. Подружжя готове до спілкування з журналістами, як онлайн, так і офлайн, за попередньою домовленістю.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
Наталія Голубєва — медик за фахом, а також співзасновниця і голова благодійного фонду “Медицина Херсонщини”, який займається гуманітарною допомогою лікарням та пацієнтам. Під час окупації Херсона жінка не покинула місто і продовжувала свою волонтерську діяльність, зокрема, постачала на той час важкодоступні медикаменти з підконтрольної частини України.
Вже після звільнення частини регіону жінка опікувалася жителями Херсонщини, які постраждали внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС: їх розселяли, забезпечували одягом, їжею, медикаментами.
У Херсоні Наталія була до серпня 2023 року: коли росіяни почали активно бити по місту КАБами, виїхала з дитиною до Кропивницького. До річниці звільнення Херсона відкрила Центр гуманітарної допомоги “Об’єднані Херсонщиною” для переселенців з рідного регіону, які знайшли прихисток на Кіровоградщині. Нині під опікою Центру понад 1500 людей (560 родин). Також Центр опікується й мешканцями з інших куточків країни (зокрема, мелітополяцями, кримчанами, харків’янами). А ще — допомагає медичним та освітнім закладам у різних областях (медикаменти, засоби гігієни тощо).
Наталія мріє відкрити ще й медичний центр для допомоги переселенцям, де надавали б психологічну та гуманітарну допомогу. Нині — шукає приміщення. А ще жінка вступила до університету та здобуває фах психолога.
За попередньої домовленості, журналісти мають змогу поспілкуватись із Наталею у Кропивницькому або у онлайн-форматі.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
Олена та Валентин Бєлозоренки до повномасштабного вторгнення 11 років розвивали господарство у Станіславі на Херсонщині. Мали 30 кіз, 11 собак і 10 котів, виготовляли сири і проводили екскурсії для дітей та дорослих. З початком великої війни екоферма подружжя опинилася в окупації.
Вісім з половиною місяців вони пробули в оточенні ворога – аби вижити, обмінювалися продуктами з сусідами. Після того, як ЗСУ звільнили їхній населених пункт, пара з тваринами прожила ще рік на звільненій території, але під постійними обстрілами. Кілька ворожих ударів завдали шкоди і фермі – загинула одна тварина, згоріли корми, Валентин отримав контузію.
У жовтні 2023-го подружжя наважилося на евакуацію. На Київщині їх прихистили переселенці з Донеччини. Надали у безкоштовне користування ферму і будинок. За рік на новому місці поголів’я кіз зросло удвічі. В майбутньому подружжя планує відкрити на території ферми реабілітаційний центр для українських військових.
Поспілкуватися з Оленою та Валентином Бєлозоренками можна онлайн.
Довідково: 11 листопада 2024 виповнюється два роки із звільнення Херсона від окупантів.