Теми за тегом: відбудова
Компанію “Skeiron” започаткувала команда однодумців у Львові у 2016 році. Головна мета проєкту — збереження та популяризація культурної спадщини шляхом її оцифрування. Команда оцифровує визначні українські пам’ятки: як збережені, так і втрачені. Вірять — у майбутньому це допоможе змогу відновити ці споруди.
За час роботи фахівцям вдалося оцифрувати та відтворити понад 200 об’єктів, серед них памʼятки, які зруйнувала війна. Зокрема, компанія оцифрувала у ЗD-форматі зруйнований росією Драмтеатр у Маріуполі.
Поспілкуватися з представниками команди “Skeiron” можна, як онлайн, так і офлайн, за попередньою домовленістю.
Валентина Ганцева працює у бібліотеці села Солдатське на Сумщині понад 32 роки. За кілька місяців до повномасштабного вторгнення у бібліотеці зробили сучасний ремонт і придбали нове обладнання. Але будівля книгозбірні не витримала авіаудару росіян, які поцілили просто у центр окупованого села. Від бібліотеки залишився дах та стіни: всередині споруди усе пошкодила вибухова хвиля. Попри окупацію та роботу ворожої авіації Валентина разом з чоловіком взялася збирати вцілілі книжки та ховати їх у мішки з-під зерна. Жінці вдалося вивезти та врятувати понад 1000 примірників.
У квітні 2022 року українські військові деокупували село. Приміщення бібліотеки допомогла відновити благодійниця з Німеччини, і вже восени 2022-го року Валентина знову відкрила двері книгозбірні для читачів.
Довідково: До 11 квітня 2022 року тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив про повне відновлення контролю над державним кордоном у Сумській області.
Валерія Вершиніна народилася та виросла у Донецьку. У 2014-му році, коли росія вперше атакувала Україну та окупувала її рідне місто, жінка разом з родиною евакуювалася до Києва.
У столиці Валерія долучилася до БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, який опікується вимушеними переселенцями. Працювала у робочій групі, яка розробляла законодавство щодо ВПО. У 2024-му році Валерія очолила благодійний фонд.
“Стабілізейшен Суппорт Сервісез” отримував кошти американських донорів, адже один з напрямків роботи фонду — допомога переселенцям у відбудові власного житла. Втім, нещодавно фінансування зупинили і низка проєктів опинилася під загрозою. Нині Валерія працює над тим, щоб залучити донорів із інших країн і продовжити роботу фонду.
Поспілкуватися з Валерією Вершиніною можна, як онлайн, так і офлайн у Києві, за попередньою домовленістю.
Довідково: Благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” — українська благодійна організація, що з 2016 року займається подоланням соціальних наслідків війни та наданням комплексної підтримки внутрішньо переміщеним особам. Фонд надає гуманітарну та правову допомогу, здійснює ремонт пошкодженого житла, зміцнює систему соціального захисту та розвиває мережу Рад ВПО, започатковану фондом у 2019-2020х роках. Діяльність фонду охоплює всю країну, і зосереджена на відновленні постраждалих громад і покращенні доступу до соціальних послуг для найбільш вразливих категорій населення.
5 березня у Миколаєві відкриють укриття у одній з гімназій міста. Сховище відновили волонтери “Добробату”. Вони виконали демонтаж, зміцнення стін, заміну підлоги та стелі. Ремонт, що тривав близько 3 місяців, профінансувала міжнародна організація “Nova Ukraine”.
Укриття має стати безпечним простором для 400 дітей та працівників закладу. Це вже друге сховище гімназії, відновлене для переходу школи на офлайн-навчання.
Спікери:
- Михайло Брижко, керівник регіонального розвитку ГО “Добробат”,
- Юрій Осіпов, координатор миколаївського осередку ГО “Добробат”,
- Представники організації “Nova Ukraine”,
- керівництво гімназії.
На захід необхідно акредитуватись.
35-річний Джейсон Геркула із міста Джексонвілл у Північній Кароліні (США). Удома чоловік перепробував багато занять: працював перукарем, розвозив піцу, має досвід роботи на будівництві. Чоловік давно мріяв подорожувати, навіть почав вивчати французьку, щоб впевненіше почуватися у франкомовних країнах.
Його плани докорінно змінилися у 2022 році, коли дізнався про російську агресію проти України. Тоді твердо вирішив вирушити на допомогу людям, які потерпіли від російської агресії, а замість французької почав вивчати українську.
За час роботи в Україні американський волонтер брав участь у відновленні багатьох об’єктів – здебільшого, це були житлові будинки у постраждалих від війни містечках та селах на Київщині. Також розбирав завали у столиці після російських ракетних атак. Та найбільше Джейсонові подобається лагодити дахи у приватних будинках.
Довідково: “Добробат” — це добровольчий будівельний батальйон, який допомагає постраждалим у нагальному відновленні житла та об’єктів соціальної інфраструктури на деокупованих територіях.
Всеукраїнська молодіжна організація “Будуємо Україну Разом” (БУР) зіткнулася з ризиком закриття через втрату фінансування USAID. Також нещодавно БУР втратила підтримку ще одного ключового донора — National Endowment for Democracy (NED – Американський національний фонд на підтримку демократії).
В організації зазначають, що без фінансування БУР припинить роботу вже з березня. А громади, які подавали заявки на відновлення, можуть залишитися без підтримки. Наразі БУР виконує попередньо взяті на себе зобов’язання.
За попередньої домовленості, журналісти мають змогу отримати коментарі від представників БУР.
Довідково: Будуємо Україну Разом (БУР) — це громадська організація, яка системно включає молодь у світ волонтерства та неформальної освіти. Організація налічує 9725 волонтерів та волонтерок. Серед них 211 — іноземці. За час повномасштабної війни завдяки волонтерам БУР вдалось відновити 378 об’єктів.
Волонтерська спільнота Repair Together приєднується до проєкту БФ Гуртум “Save Mala Opera”: 16 лютого проведуть в Київській малій опері відбудовчу Rave Толоку.
Мала Опера — архітектурна пам’ятка Києва, побудована у 1902 році. Внаслідок ворожих обстрілів в історичній будівлі пошкоджені стіни та стеля, постраждали декоративні елементи оздоблення.
Під час толоки волонтери працюватимуть під музичний супровід. А на завершення дня, за словами організаторів, “буде трішечки танців”.
Журналісти мають змогу висвітлити роботу волонтерів.
Тетяна Грек впродовж останніх 15 років навчає карате дітей та дорослих. До повномасштабного вторгнення разом з чоловіком заснувала приватний спортзал у Бучі на Київщині. З початком великої війни родина опинилася в окупації, їхній спортзал росіяни розграбували, а будинок жінки розстріляли. Через два тижні окупації Тетяна з сім’єю зуміла вибратися на підконтрольну Україні територію.
Повернутися до Бучі жінка наважилася лише через рік. За цей час інші тренери, які залишилися у місті, відновили спортзал та почали знову навчати дітей. Тож після повернення на Тетяну вже чекали учні. Також у Бучі відновила роботу державна школа бойових мистецтв, куди жінку запросили викладати.
Поспілкуватися з Тетяною Грек можна, як онлайн, так і офлайн, за попередньою домовленістю.
Тетяні Скибі — 66 років, за фахом вона вихователька дитячого садка. Жінка є жителькою Гостомеля та головою ОСББ двох багатоквартирних будинків. На початку повномасштабного вторгнення вона відкрила усі підвальні приміщення ОСББ, розставила там дерев’яні піддони, щоб люди мали де сховатись. Там переховувалась понад сотня людей. Серед них навіть було 2-місячне немовля. Жінка готувала їжу разом із сусідами у своїй квартирі. Коли вимкнули усі комунікації — готували на вулиці. Чоловіка Тетяни поранило вибуховою хвилею.
5 березня до будинків зайшли окупанти і там оселилися. Люди залишалися у підвалах. Згодом частина зважилась на евакуацію і пішла в інший мікрорайон, втім виїхати не вдалось. Окупанти сказали людям повертатись та хотіли вивезти їх до Білорусі. Але ніхто із мешканців на це не погодився.
Лише через декілька днів Тетяна змогла евакуюватися. Повернулась у Гостомель у квітні 2022 і побачила страшну картину: у будинок, де вона жила, та у будинок навпроти було по три влучання. Їхні дахи були зруйновані. Не було ні світла, ні води, ні газу. Квартира Тетяни теж постраждала, тож після повернення жінці довелось жити у чужому помешканні.
Разом із іншими мешканцями жінка взялась за відновлення будинків. Розповідає, що допомогали їй навіть колишні вихованці із дитсадка. Вже до кінця 2022 року дах у будинку Тетяни змогли відновити. З відновленням даху другого будинку, а також зі склінням, допоміг благодійний фонд з Європи. Днями у пошкодженому домі останнє вибите вікно замінили на новий склопакет.
За попередньої домовленості, журналісти мають змогу поспілкуватись із Тетяною у Гостомелі на Київщині.
Довідково: 24 лютого 2025 року виповнюється третій рік з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Український благодійний фонд Energy Act for Ukraine Foundation встановив гібридні сонячні станції з системами зберігання енергії у двох школах в Київській області.
Бобрицька гімназія Великодимерської селищної ради. Окупація села Бобрик почалася 8 березня 2022 року та тривала до кінця місяця. Упродовж цього часу російські військові перебували у школі, завдавши значних руйнувань навчальному закладу, викравши всю техніку та навіть спортивне спорядження. Бобрицьку гімназію було пошкоджено на 45%, так само як і дошкільний заклад, що знаходиться через дорогу.
Нині на даху гімназії фахівці встановили 93 фотомодулі, які разом з інвертором та акумуляторами, ємністю 29,7 кВт-год, складають сонячну станцію, що забезпечить школу світлом до 4 годин у разі блекаутів. Завдяки обладанню гімназія зможе економити близько 5925 євро на рік.
Немішаївський ліцей №2. Навчальний заклад з перших днів повномасштабного вторгнення став прихистком для всіх мешканців селища, які не змогли евакуюватися. Вони ховалися в підвалі школи під час ракетних атак, а вчителі та адміністрація школи готували їжу для усіх, хто цього потребував. За 37 днів окупації навчальний заклад зазнав значних руйнувань — були вибиті вікна і двері, пошкоджений дах, на території школи було декілька влучань, що призвело до непоправних трагедій.
Нині ліцей обладнано гібридною сонячною станцією, що складається з 30 сонячних панелей, інвертора та системи зберігання енергії, ємністю 26 кВт-год. Загальна потужність станції — 10 кВт, що забезпечить бомбосховище та перший поверх школи електроенергією до 4 годин у разі відсутності світла. Щороку ліцей зможе економити близько 1985 євро.
Довідково: Благодійний фонд Energy Act for Ukraine Foundation надає рішення з відновлюваної сонячної енергії для шкіл та лікарень, що постраждали внаслідок російської агресії в Україні, у межах кампаній “100 сонячних шкіл” та “50 сонячних лікарень”.