Теми за тегом: окупація
Оскільська школа, що на Харківщині, у 2022-му пережила пів року російської окупації. Приміщення освітнього закладу зазнало значних пошкоджень: постраждав дах, були вибиті вікна і навіть вирвані батареї.
Зараз заклад відновлюється: відбудували частину приміщень та укриття. Також на базі школи запрацював Цифровий простір від “Save the Children” – місце, де діти навчаються, спілкуються й знову почувають себе в безпеці.
Довідково: В рамках національного проєкту “Пліч-о-пліч: згуртовані громади” планують свої співпраці з громадами-партнерами Оскільська та Чернігівська громади.
Андрій Бакун – родом з Херсона. До повномасштабного вторгнення чоловік повʼязав своє життя із мореплавством, здобув диплом третього механіка. 23-го лютого 2022-го року Андрій повертався до рідного міста і в потязі дізнався про початок великої війни. Долучитися до війська одразу чоловік не міг, адже мав інвалідність, тож доєднався до муніципальної варти, втім вже після першого патруля, команда розійшлася.
1-го березня того ж року Андрій натрапив на підрозділ територіальної оборони. Допоміг їм дістатися укриття, залишити зброю та вийти у місто, як цивільні. Один з бійців – Олег Лещина, відмовився складати зброю і Андрій вирішив сховати його в будинку своєї родини. Протягом чотирьох місяців чоловік переховувався, аж поки його не зуміла забрати сестра.
Після звільнення Херсона Андрій налаштувався на службу, приховав свої документи про інвалідність і долучився до територіальної оборони. Незабаром під час одного з боїв поряд з Андрієм вибухнув снаряд, чоловік отримав важке поранення спинного мозку й грудного відділу хребта. Військового нагородили Золотим хрестом від головнокомандувача. Протягом двох років Андрій продовжує лікування та реабілітацію і планує повернутися до повноцінного життя. Також ветеран сподівається, що йому проведуть операцію та встановлять американський нейростимулятор, який дозволить позбутися болю, повернути чутливість і врешті стати на ноги.
Нині Андрій Бакун перебуває на реабілітації закордоном. Поспілкуватися з ветераном можна онлайн або офлайн після його повернення до України 25-го квітня, за попередньою домовленістю.
Довідково: Херсон росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення (1 березня 2022 року). ЗСУ звільнили місто від російських військових 11 листопада 2022 року. Окупанти продовжують регулярно обстрілювати місто.
3 квітня у Медіацентрі Україна відбудеться презентація аналітичного звіту: “Політика росії щодо знищення ідентичності дітей на ТОТ України: підсумки 2024 року”.
Учасники:
– Анастасія Воробйова, авторка звіту, залучена експертка ГО ЦГП “Альменда”, наукова асистентка в Інституті правових наук Польської Академії Наук;
– Марія Суляліна, голова ЦГП “Альменда”;
– Валентина Потапова, керівниця напрямку національної адвокації ЦГП “Альменда”.
Теми для обговорення:
– Зміни у російському федеральному законодавстві у 2024 році та основні тенденції русифікації, мілітаризації й індоктринації українських дітей і молоді;
– Статистичні дані за 2024 рік у порівнянні з попередніми роками;
– Тенденції порушень, які вже відображені у заходах запланованих на 2025 рік;
– Ключові дії для захисту прав дітей з окупованих територій.
Довідково: Понад 11 років на окупованих територіях України рф впроваджує систему знищення української ідентичності дітей і молоді, що охоплює політичну індоктринацію, мілітаризацію та посилення тиску на дітей як у формальній, так і в неформальній освіті. Так, лише за останній рік в Криму кількість кадетських класів збільшилась зі 197 до 260.
Центр громадянської просвіти “Альменда” систематично моніторить ситуацію з правами дітей на окупованих територіях і на основі даних, зібраних за 2024 рік, підготував аналітичний звіт, який висвітлює основні тенденції, зміни в законодавстві, динаміку порушень, а також реакцію міжнародної спільноти.
30 березня, напередодні третьої річниці звільнення Бучанської громади від окупантів, у Бучі на Київщині відбудуться заходи з вшанування пам’яті жертв російської агресії.
Програма заходів:
- Мітинг-реквієм із вшанування пам’яті полеглих Героїв,
- Акція “Молитва за мир”. Меморіальний захід на честь загиблих цивільних у Бучі, з виконанням духовного гімну “Молитва за Україну”,
- Презентація книги “Голоси пам’яті. Буча — місто героїв”.
Буча, яка стала символом незламної волі українського народу та свідком жахливих воєнних злочинів російської армії, об’єднає родини загиблих, мешканців міста, представників влади та міжнародну спільноту. Разом вшанують пам’ять тих, хто віддав своє життя за нашу свободу.
Довідково: За час бойових дій та російської окупації Бучі в лютому-березні 2022 року тут загинули сотні людей. Після чого назва міста під Києвом назавжди стала синонімом воєнних злочинів російської армії в Україні.
У прифронтових громадах кожен побутовий процес стає випробуванням. Відсутність централізованого водопостачання у Святогірську означає, що для людей навіть можливість випрати речі чи прийняти душ – це виклик. Але громада знайшла рішення.
На початку 2023 року там з’явився перший санітарний модуль. У приміщенні є бак на 1200 літрів, санвузол, дві пральні машини і три душові кабінки. Санітарний модуль може працювати без електропостачання, оскільки є генератор. Також є можливість використовувати дрова для опалення.
Загалом, у громаді вже є два таких санітарних модулі і цьогоріч має з’явитися третій. Також у місті функціонує соціальна пральня, із забезпеченням якої допоміг проєкт “Пліч-о-пліч: згуртовані громади”.
За попередньої домовленості журналісти мають змогу висвітлити роботу санітарних модулів та соціальної пральні. Також є можливість отримати коментарі в онлайн-форматі.
Довідково: 5 червня 2022 року російські війська окупували частину Святогірська, що на Донеччині. У вересні того ж року Сили оборони звільнили його. Після деокупації Святогірськ залишився без централізованого водопостачання, система була пошкоджена через бойові дії.
Валентина Ганцева працює у бібліотеці села Солдатське на Сумщині понад 32 роки. За кілька місяців до повномасштабного вторгнення у бібліотеці зробили сучасний ремонт і придбали нове обладнання. Але будівля книгозбірні не витримала авіаудару росіян, які поцілили просто у центр окупованого села. Від бібліотеки залишився дах та стіни: всередині споруди усе пошкодила вибухова хвиля. Попри окупацію та роботу ворожої авіації Валентина разом з чоловіком взялася збирати вцілілі книжки та ховати їх у мішки з-під зерна. Жінці вдалося вивезти та врятувати понад 1000 примірників.
У квітні 2022 року українські військові деокупували село. Приміщення бібліотеки допомогла відновити благодійниця з Німеччини, і вже восени 2022-го року Валентина знову відкрила двері книгозбірні для читачів.
Довідково: До 11 квітня 2022 року тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив про повне відновлення контролю над державним кордоном у Сумській області.
Родина Ігоря Циби облаштувала страусину ферму на власному подвірʼї близько 12 років тому. Загалом, у селі Верхня Сироватка, що на Сумщині, господарі тримали понад 50 видів різноманітних пернатих.
З початком повномасштабного вторгнення їхнє село опинилася в окупації, а усі тварини під загрозою. Через гучні масовані обстріли на початку березня 2022-го року птахи травмувалися у вольєрах. Трьох страусів довелося приспати, адже ушкодження були надто серйозними.
Після деокупації села на фермі взялися також за реабілітацію диких тварин. Серед них була косуля, яка потрапила під комбайн і залишилася без ноги та лебідь, якого дістали з криги з обрубаними крилами. На утримання ферми господар витрачає власні кошти.
Довідково: Ігор Циб перебуває на Сумщині. Готовий до спілкування з журналістами, як онлайн, так і офлайн, за попередньою домовленістю.
До 11 квітня 2022 року Сили оборони України звільнили Сумщину та відновили контроль над державним кордоном у Сумській області.
Лариса Загрива присвятила 25 років освіті. Жінка працювала вчителькою, а у 2022-му році очолила Центр надання соціальних послуг на Чернігівщині. З початком повномасштабної війни селище Михайло-Коцюбинське, де жила і працювала Лариса, опинилося в окупації. 37 днів жінка продовжувала ходити на роботу і опікуватися людьми похилого віку, які залишилися у селищі. Лариса ховала від росіян документи, п’ять разів опинялася під прицілом. Окупанти приходили в її дім серед ночі, допитували чоловіка Лариси.
Після звільнення Михайло-Коцюбинського завдяки підтримці Програми розвитку ООН Ларисі вдалося заснувати Університет третього віку. Нині там функціонує вже декілька напрямків навчання: факультет здорового способу життя, факультет філософії та факультет декоративно-прикладного мистецтва. Окрім цього, Лариса створила проєкт мобільно-соціальної допомоги: Чернігівщиною курсує авто з волонтерами, які допомагають мешканцям по господарству. Також в Університеті віднедавна функціонує простір життєстійкості, де жінки, діти, ВПО та ті, хто постраждав від війни, можуть індивідуально працювати з психологом або ж відвідувати групи підтримки.
Довідково: До 6 квітня 2022 року Сили оборони повністю звільнили Чернігівську область.
Науковці Чернігівського історичного музею ім. Тарновського виїжджають у село Ягідне на Чернігівщині, щоб зібрати спогади очевидців. (Навесні 2022 року у підвалі школи окупанти майже місяць утримували у нелюдських умовах понад 300 місцевих жителів).
Загалом, з вересня 2023 науковці приїжджали у Ягідне, щоб зафіксувати історичні артефакти. Вони дослідили та описали понад 1000 предметів. Це одяг, взуття, особисті речі, рюкзаки, книги, коробки з-під ворожих сухпайків, тюбики від антисептиків, російські газети, дерев’яні піддони, на яких доводилось сидіти та спати бранцям і навіть пластикові пляшки з-під води, які слугували туалетом. Експерти здійснили описи у всіх кімнатах підвального приміщення. Та фіксували (фотографували та описували) артефакти на території населеного пункту. Наприклад, залишки ворожої техніки, уніформи, ящики з-під боєприпасів.
На прохання обласної влади до музею передали копії документів окупантів, які знайшли у Ягідному.
Усі досліджені науковцями предмети залишатимуться на місцях. У планах влади створити меморіальний комплекс у Ягідному, до якого увійде шкільний підвал, де утримували бранців.
Журналісти мають змогу дізнатись більше та приєднатись до виїзду наукових співробітників музею, а також побачити історичні артефакти.
Довідково: Село Ягідне розташоване неподалік Чернігова. На початку повномасштабного вторгнення росіяни влаштували штаб у місцевій школі. У її підвалі вони майже місяць утримували місцевих жителів — 299 дорослих та 67 дітей. (Ледь не все населення села). Площа підвалу — 197 кв.м. Через брак місця людям доводилося спати сидячи, також була нестача кисню. Тоді загинули 10 людей.
У лютому 2023 року фото підвалу в селі Ягідне потрапило на обкладинку відомого американського журналу TIME.
Марина Котлобай – лікарка-дерматологиня, починала у FRIDA (українсько-ізраїльська місія медичних волонтерів), як лікарка-волонтерка, сьогодні ж – одна із капітанів виїзних місій.
Марина родом з міста Хрустальний, що на Луганщині (місто окуповане з весни 2014 року). Після 2014-го вона вимушено переїхала до Харкова, а звідти згодом у Сіверськодонецьк на Луганщині (місто окуповане з червня 2022 року). З початком повномасштабного вторгнення їй знову довелося покинути дім – разом із батьками Марина виїхала за кордон. Однак, вже за кілька місяців повернулась, аби розпочати нове життя у столиці.
Журналісти можуть поспілкуватись з Мариною у Києві, онлайн або під час виїздів місій FRIDA.
Довідково: FRIDA Ukraine – це українсько–ізраїльська місія медичних волонтерів, що спрямована на допомогу цивільному населенню. Лікарі-волонтери забезпечують українців, що постраждали внаслідок бойових дій, високоякісною медициною.