Україна через блокування росії не змогла експортувати близько 18 млн тонн агропродукції – Василь Боднар
«З листопада 2022 року, і це підтверджує наш віцепрем’єр-міністр Кубраков, через дії російської сторони ми не змогли експортувати близько 15-18 мільйонів тонн української агропродукції. Саме через блокування або сповільнення інспекцій кораблів, які проходили через Босфор і Дарданелли, і мали потрапляти до українських портів для завантаження» – про це заявив Надзвичайний і Повноважний посол України в Туреччині Василь Боднар під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
Він зауважив, що й останніми днями спостерігається намагання росії в рамках «Зернової угоди» використовувати свою присутність у спільному координаційному центрі.
Зокрема, за його словами, це робиться фактично для того, «щоб регулювати роботу українських портів і втручатися в комерційні угоди, які укладені між українськими виробниками й тими, хто продає це зерно, і компаніями, які його купують».
«17-18 квітня фактично були заблоковані інспекції кораблів, які перебували в зонах догляду. І була велика проблема з тим, що росіяни намагалися нав’язати свій список суден. Це вже черговий рівень цинічності щодо того, щоб не допустити нормального функціонування самої ініціативи», – наголосив Василь Боднар.
Водночас він зауважив, що для вирішення питання 18 квітня відбувся візит віцепрем’єр-міністра Олександра Кубракова до Туреччини, де пройшли переговори з Міністром оборони Туреччини Хулусі Акаром, який з турецького боку займається питанням функціонування «Чорноморської зернової ініціативи».
«Було досягнуто згоди та вироблено механізм щодо поновлення реєстрації та інспектування суден, що прибувають під завантаження українським збіжжям. Звичайно ми не розраховуємо на те, що росіяни повноцінно відкриють можливість проходу цих кораблів, оскільки ця ініціатива їм надзвичайно нецікава. Вони пробують проштовхнути свої пропозиції, зокрема щодо експорту різного роду своїх мінеральних добрив і щодо того, щоб українське зерно не виходило в повному обсязі на міжнародні ринки», – зазначив дипломат.
Наразі ж, повідомив Василь Боднар, судна з портів виходять, утім є питання по інспекціях.
«Всього було погоджено за вчора та сьогодні два судна на вхід та два на вихід, за можливості робити це більш як десять. Це говорить про свідоме блокування та продовження деструктивної політики».
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini