14 Квітня, 2022, 20:09

Зґвалтування на захоплених російськими військовими територіях України носили масовий характер, – Уповноважена з прав людини

Російські військові, здійснюючи воєнну агресію проти України, порушують всі 4 Женевські конвенції 1949 року – про поводження з пораненими, військовополоненим, про захист цивільного населення та здійснює масштабний геноцид українців.

Про це на брифінгу в Медіа-центрі Україна (Київ) заявила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова

«Агресор порушує всі чотири Женевські конвенції 1949 року, міжнародне гуманітарне право, конвенцію захисту від геноциду та знищує наше населення – використовує неконвенційну зброю, термобаричні бомби, бомби уповільненого падіння, фосфорні та касетні міни. Неконвенційна зброя має некориговані наслідки, вона заборонена, тому це злочин проти людяності», – сказала Людмила Денісова.

Офіс Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини фіксує злочини геноциду – в першу чергу сексуальні злочини, які прямо заборонені статтею 6 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, факти зґвалтувань жінок та дівчат, дітей, зокрема хлопчиків, а також чоловіків, людей літнього віку.

«Сексуальні злочини, які приводять до неможливості народжувати дітей – це геноцид народу. Точну кількість таких злочинів ми не можемо назвати зараз, але вони носять масовий характер. Ми кожен день знаходимо докази таких злочинів – це і є геноцид», – додала Денісова.

Наприклад, за минулу добу на гарячу лінію Уповноважної з прав людини за отриманням психологічної допомоги внаслідок зґвалтування російськими військовими звернулись 53 особи і тільки три з них дали дозвіл на те, щоб історію та деталі злочину проти них могли бути оголошені у ЗМІ.

«Ми збираємо докази, потім, коли громадяни оговтаються після цих трагедій, вони зможуть надати свідчення спеціальним органам, які зафіксують не тільки факт, як це робимо ми, а й саму особу, і тих, проти кого ці свідчення надаються. Це все ще попереду», – сказала Денісова.

Уповноважена з прав людини також зазначила, що багато хто з жертв звинувачує себе у тому, що сталось, вважають себе винними в тому, що не змогли захистити близьких, мають суїцидальні настрої. Вона розповіла історію 11-річної дівчинки, яка вийшла з підвалу і яку зґвалтував російський солдат, та аналогічні свідчення чоловіка середнього віку в Київській області. Також Денисова підтвердила дані про «підвал для зґвалтувань», який було організовано росіянами у Бучі і де перебували 25 жінок віком від 14 до 24 років. Дев’ять з 25 постраждалих вагітні, в тому числі 14-річна дівчина.

Денісова упевнена, що більша частина постраждалих мають отримати психологічну допомогу та тільки після цього зможуть дати свідчення проти злочинців.

Також вона підкреслила, що приватність усіх звернень, які надходять на гарячу лінію Уповноваженої, забезпечена.