Людмила Филипович, докторка філософських наук Інституту філософії НАНУ, Медіацентр Україна-Укрінформ
Людмила Филипович, докторка філософських наук Інституту філософії НАНУ, Медіацентр Україна-Укрінформ
30 Листопада, 2022, 14:35

З 2014 року релігійний ландшафт України змінюється, гегемонія УПЦ МП та російської православної церкви сильно похитнулася – релігієзнавиця

З початком війни росії проти України у 2014 році релігійний ландшафт України змінюється. За ці роки вплив російської церкви суттєво похитнувся не тільки в нашій країні, а й у світі. Про це під час брифінгу у Медіацентрі Україна — Укрінформ розповіла релігієзнавиця, докторка філософських наук Інституту філософії НАНУ Людмила Филипович. 

«З початком російсько-української війни ще у 2014 році релігійний ландшафт України змінюється. На це вплинула і анексія Криму, та окупація частин Донецької та Луганської областей. Уперше за 25 років державної Незалежності ми зафіксували істотне зменшення кількості релігійних організацій та географії їх поширення. Перш за все це торкнулося мережі ісламських організацій, переважну більшість яких складали саме кримські громади мусульман. Суттєвих змін зазнало і православне життя українців. А відкрита агресія росії проти України 24 лютого 2022 року призвела до трагічних втрат серед віруючих українців, до руйнувань культових споруд, до масової міграції, до знищення релігійних центрів духовного життя України», — зазначила Филипович.

За ці роки відбулися суттєві зміни, які вплинули на розстановку православних сил не лише в Україні, а й у світі.

«На релігійній карті України від 2014 року з’явилася Православна церква України. І з часу проведення у 2018 році об’єднавчого Собору трьох гілок українського православ’я та в результаті отримання у 2019 році від Вселенського Патріархату Томосу на автокефальність — змінилася розстановка православних сил не тільки в Україні, але й у світі. Гегемонія УПЦ МП в Україні та російської православної церкви в світі сильно похитнулася. На сьогодні склалася парадоксальна ситуація: ті, хто був ніким 30 років і вважався розкольниками, з ким ніхто не хотів мати справу в релігійному світі, нині набули канонічного статусу завдяки Томосу. А їхні візаві, УПЦ МП, втратили цей канонічний привілей, оскільки проголошена ними незалежність, навіть не автокефальність, ніким поки що не визнана», — пояснила експертка.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini