6 Листопада, 2023, 15:10

Виправдання дій росії, неефективність санкцій та дискредитація української влади: які пропагандистські наративи та фейки поширює рф у європейських країнах

З лютого до жовтня 2023 року команда VoxCheck знайшла 8296 кейсів російської пропаганди у медіа 6 європейських країн. Зокрема в Польщі зафіксована найбільша кількість таких кейсів – 1858, у Словаччині – 1563, Чехії – 1348, Угорщині – 1373, Німеччині – 1237 та в Італії – 916.

Про це під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомила старша аналітикиня VoxCheck Мирослава Маркова.

Водночас вона повідомила, які тренди щодо російської пропаганди та фейків наразі спостерігаються в європейських країнах.

Так, за словами аналітикині, у Словаччині зараз спостерігається багато ІПСО і різноманітних прогнозів, зокрема від різних західних псевдоекспертів, що росія нібито перейде в наступ та захопить все лівобережжя, що Україна втратить Одесу чи Харків. Тобто, за словами дослідниці, відбувається створення такої атмосфери, що нібито росія все активніше наступає, а Україна приречена.

Також у Словаччині, залишається дуже популярним наратив про зброю. А піки поширення припадають на крупні інформприводи, наприклад, передачу ATACMS. Також поширений наратив і про майбутні постачання – нібито українці не зможуть опанувати F-16 тощо.

Мирослава Маркова зазначає, що в Німеччині наприкінці літа та початку осені цього року збільшилася кількість дезінформаційних кейсів. Головні фейки – про провал контрнаступу, що Україну перестануть підтримувати, що ЗСУ має обмежений час для наступу, і в них нічого не виходить, що вся західна зброя була знищена, виявилася неефективною тощо.

«До речі, Ізраїль та ХАМАС дуже багато забрали на себе уваги у кожній зі згаданих країн. І це нам вкотре показує, як росія може використати будь-які інформприводи, аби якомога майстерніше відволікти увагу від свого повномасштабного вторгнення в Україну, тільки аби можна було на щось розсіяти увагу – це завжди ними буде використано», – додала аналітикиня.

Водночас вона зауважила, що в Німеччині дуже потужне лобі, що Україна і Захід відмовляються від мирних перемовин. 

Водночас Італія, додала аналітикиня, за своїми трендами дуже схожа на Німеччину. Там аналогічно дуже довгий час була вся увага на Ізраїль. 

Але найбільше, за словами Мирослави Маркової, в італійських медіа проглядається виправдання дій росії, її воєнних злочинів, і часто зустрічаються наративи про те, що агресія росії була виправдана, що нібито Україна спровокувала сама. 

Водночас, коментуючи рішення італійської влади, місцеві медіа там пишуть, що вона перебуває під впливом пропаганди, тому що заплуталася і не розуміє, що санкції  шкодять країні. 

Примітним, на думку аналітикині, також є той факт, що в Італії взагалі перестали писати про українських біженців.

Водночас в Угорщині, зазначає Мирослава Маркова, почастішали кейси про неефективність зброї та санкції, зокрема через заяву Орбана, що їх потрібно скасовувати. З того часу ця тема досі активно формується. Так, в країні активно просувають слова путіна про мир і намагаються традиційно виправдати агресію. 

Крім того, в Угорщині завжди ключова тема у фокусі – політика України щодо угорців і начебто утиски національних меншин. Також побутує дуже багато фейків про західну зброю.

Аналітикиня VoxCheck зазначила, що у Чехії, була потужна кампанія з дискредитації української влади чи конкретно президента Зеленського. Але останнім часом кількість цих повідомлень ще збільшилися.  

Крім того, фактчекери щотижня фіксують по кілька кейсів про так званих іноземних найманців в Україні, наратив про те, що в Україні воюють війська третіх держав і йдеться про залученість вже не тільки двох країн конфлікту.

У Польщі, зазначила аналітикиня, зі свіжих теорій навколо Ізраїля, поширюється теза, що США не підтримуватимуть тепер Україну, тому що вони зайняті Ізраїлем, що тепер не буде передаватися ні зброя, нічого. 

Також там починають форсувати тему, що йдуть холоди, і санкції, які нібито не нашкодили зовсім росії, нібито «вилазять боком» усій Європі і Польщі зокрема. 

Також побутує питання біженців, що у Поляків є свої проблеми, якими треба займатися, а не витрачати ресурси.

«І один з досить свіжих, як на мене, піднаративів, це повідомлення про те, що ніби українські біженці не відповідають визначенню Женевських конвенцій, відтак незрозуміло, що ці люди роблять у нашій країні, чому ми на них витрачаємо кошти», – додала Мирослава Маркова.

Вона також зауважила, що в Польщі просувалася і тема зерна. Ключове повідомлення, що попри домовленості, Україна нібито постачає зерно не на так званий Глобальний Південь, не в країни Африки, а більшість йде в країни Європи чи в Туреччину. Цим самим Україна нібито вкотре показала себе ненадійним партнером.

Зазначимо, що з лютого до жовтня 2023 року команда VoxCheck знайшла 8296 кейсів російської пропаганди у медіа 6 європейських країн. Тобто щомісяця в Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Угорщині та Польщі зʼявлялося понад 920 публікацій у медіа, що містили російський дезінформаційний наратив. Для порівняння, за попередній період дослідження (з 24 лютого 2022 до січня 2023) аналітики виявили 4836 кейсів, тобто в середньому зʼявлялося 403 кейсів пропаганди щомісяця.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini