9 Травня, 2022, 16:05

В росію примусово вивезли понад мільйон наших громадян, Україна ініціює їхнє повернення – Денісова

На окупованих територіях, перш за все, порушується право на життя. Відбувається примусова мобілізація. Окупанти не лише приховують свої злочини, але й вивозять у невідомому напрямку всіх, кого вони вважають ненадійними.

Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«В деяких таборах знаходиться понад 20 тисяч громадян. Ті, хто не проходить «фільтрацію» окупантів, вивозять у невідомому напрямку і їхня доля не відома. Тих, хто ці заходи пройшов – насильно вивозять до росії», – сказала вона.

Людмила Денисова продемонструвала три довідки, які видають росіяни, щоб людина могла пересуватися окупованими містами: «це довідка про те, що людина пройшла «фільтрацію», дозвіл на пересування містом та дозвіл на виїзд за місто.

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини зазначила, що понад один мільйон 185 тисяч громадян, серед яких 200 тисяч дітей, наразі в росії: «Ми маємо докази, що примусова депортація готувалася заздалегідь. Є факти, що підтверджують, росія мала директиви для своїх округів – скільки і куди привезуть українців».

За словами Людмили Денісової, в росії є волонтери, які знаходять табори з депортованими українцями і повідомляють про них українській стороні.

«Україна виступила з ініціативою створити міжнародну комісію з числа омбудсменів країн, які межують з росією. У нас є досвід перевезення громадян України з росії через треті країни. Але ви розумієте масштаб, понад мільйон громадян у руках окупантів, а ми вивезли лише кілька родин», – сказала вона.

В окупованому Маріуполі окупанти змушують містян розбирати завали будинків, під якими знаходяться тіла загиблих. Люди не витримують такого видовища, втрачають свідомість. Також окупанти не дають можливості поховати тіла. Їх вивозять за місто, в спільну могилу, скоріше за все, щоб знищити докази своїх злочинів.

«На «гарячу лінію» Уповноваженого наразі надійшло понад 35 тисяч дзвінків, відносно 76 тисяч громадян. Були навіть дзвінки з окупованого Херсону. Телефонували керівники виправних колоній, які повідомляли, що людям, які утримуються в цих закладах, окупанти планують роздати зброю і змусити воювати проти України», – зазначила вона.

Людмила Денісова додала, що на окупованих територіях наразі гуманітарна катастрофа – українці не мають доступу до ліків, тижнями не їдять і не бачать води, телефонують і благають про допомогу.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini