8 Червня, 2022, 15:18

Українські аграрії засіяли 75% площі довоєнних показників, це забезпечить внутрішні потреби та частковий експорт

Про це в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив Денис Марчук, заступник Голови Всеукраїнської аграрної ради. 

«Аграрії засіяли близько 75% площі в порівнянні з минулим роком, а це показник того, що ми, як аграрна держава зможемо забезпечити себе продовольством, а також мати можливість здійснювати експорт зернових та олійних культур, виконувати ті контракти, які будемо укладати та отримувати виручку валютних коштів», – сказав він. 

Денис Марчук  розповів, що війна частково змінила пріоритети у посівах. В умовах, коли ми не маємо можливість широко експортувати, потрібно було думати, де зберігати урожай. Деякі аграрії почали віддавати перевагу не тим культурам, які можна якомога більше зібрати з гектару, наприклад, як кукурудза, а замінювали їх іншими культурами, наприклад – соєю. Що по рентабельності так само вигідно, але затрати на зберігання менші.

«Також відбулася заміна посадки овочів. Ми розуміємо, що окуповані території Херсонщини, Запоріжжя, які були постачальниками №1 сезонних овочів. Функцію заміни взяли на себе центральні регіони. Сподіваємось, що понесемо менші збитки», – пояснив він.  

Заступник Голови Всеукраїнської аграрної ради також розповів, з якими проблемами зіткнуться аграрії при зборі урожаю. 

«Щоб зібрати урожаї, а старт збору озимих культур почнеться через пару тижнів, в першу чергу на це потрібні кошти та паливо. Весняну кампанію пройшли на певних запасах та поставках. Але наразі вже є певні труднощі, тому зараз потреба в тому, щоб забезпечити аграріїв паливом. На пропускних пунктах бензовози вже пропускають без черги. Але це питання все одно потрібно вирішувати швидше», – сказав Денис Марчук. 

Також великою проблемою для аграріїв стали фінансові ставки кредитів у банках зросли до 35%. В умовах війни важко знайти бізнес, який може похвалитися рентабельністю у 30%. Потрібно шукати певний компроміс, щоб ставку було зменшено. В умовах, коли немає експорту, коли немає обігових коштів, гасити кредитні ставки за відмінно вищими відсотками, в порівнянні з тими, які були раніше, дуже складно. 

«Сьогодні, говорячи про експорт, ми говоримо про збільшення можливостей залучення сухопутних, річкових коридорів експортних потенціалів. Цифри говорять самі за себе. Якщо в березні ми експортували порядку 200 тисяч тонн, то за травень ми експортували один мільйон 740 тисяч тонн. Можемо говорити, що при подальшій правильній роботі всіх відомств, будемо експортувати близько 50% попередніх обсягів. Нагадаю, раніше ми експортували близько 5 мільйонів тонн», – розповів він. 

За словами Дениса Марчука, українська сторона справляється досить ефективно з новими викликами експорту, однак, у наших західних партнерів є певні логістичні проблеми.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini