Олександр Хара, експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій, дипломат, радник Міністра оборони України (2020), Медіацентр Україна-Укрінформ
2 Березня, 2023, 15:30

У мирному плані Китаю прийнятними для України є пункти про ядерну зброю та гуманітарні питання – експерт

Експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій, дипломат, радник міністра оборони України (2020) Олександр Хара вважає найбільш прийнятними для України у запропонованому Китаєм мирному плані пункти про незастосування ядерної зброї та гуманітарні питання.

Таку думку Хара висловив на брифінгу на тему: «Східна дипломатія: що насправді означає “мирний план” Китаю» в Медіацентрі Україна — Укрінформ.

“Для мене ядерне питання і гуманітарні – це ті питання, які є принципово для нас прийнятними, а решта є або просто розмитими, або розмитими більше у бік інтересів російської федерації, ніж України”, – сказав Хара.

За словами експерта, якби китайська сторона включила Україну в перший пункт про повагу до суверенітету і територіальної цілісності, то у нього “було б менше питань”. А цей пункт сформульований доволі обтічно, щоб передусім просувати власний інтерес стосовно Тайваню, вважає Хара.

“Безумовно, міжнародне право і всі резолюції кажуть, що Крим – це територія України… Але є факт “на землі” – якщо росіяни зможуть утримати цю територію, Китай буде розповідати, що він поважає абстрактний суверенітет і територіальну цілісність всіх держав, розуміючи, що лише ті держави, які мають силу, можуть повертати їх”, – зауважив експерт.

У цьому контексті він нагадав про посилення риторики Китаю щодо права і можливості силою зброї повернути “бунтівний острів” і припустив, що пункт про територіальну цілісність “точно є спеціально розмитим”, бо він адресований не Україні, а США.

Хара також назвав безумовно прийнятними і важливими для України гуманітарні пункти мирного плану Китаю, які стосуються обміну полоненими і повернення наших співгромадян, найголовніше, дітей.

“Зменшення стратегічних ризиків – це важливий пункт, але це не зовсім до України, це до США і росії”, – зазначив експерт.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський на пресконференції «Лютий. Рік незламності» заявив, що не всі пункти із запропонованого Китаєм мирного плану йому до вподоби, але з деякими «можна попрацювати».

МЗС Китаю у роковини нападу росії на Україну опублікувало свою “позицію щодо політичного врегулювання української кризи”. Документ складається з 12 пунктів.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini