22 Червня, 2023, 13:56

Цькування собаками, побиття, відсутність медичної допомоги та недоварена їжа, –  у МІПЛ розповіли про умови утримання українських військовополонених в рф

Аналізуючи зібрані свідчення звільнених з полону військовослужбовців, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) побачила системність політик і методів поводження з українськими полоненими, які застосовує росія. Вони спільні для всіх місць утримання. Йдеться, зокрема, про неналежні умови утримання полонених, фізичні і моральні тортури, погане харчування та неякісна, а подекуди й зовсім відсутня медична допомога.

Як зазначила під час обговорення в Медіацентрі Україна– Укрінформ  журналістка-розслідувачка МІПЛ Марія Климик, туртурам піддаються як чоловіки, так і жінки, які знаходяться в місцях утримання в росії.

«У всіх, незалежно від того, де вони знаходяться, прослідковується чітка закономірність того, що неважливо чи це місце близьке до кордону з Україною, чи воно десь вглиб – там всюди однакові умови. Тобто це та ж сама “прийомка”, коли їх привозять у це місце утримання – це обов’язково побиття. Як багато говорить звільнених з полону – це їхнє так зване знайомство і прописка в місці, де вони будуть перебувати тривалий час», – наголосила Марія Климик.

За її словами, багато військових зазначають, що в їхніх камерах були доварені додаткові спальні місця, що говорить про нестачу місць для тієї кількості полонених.

«Оскільки, вочевидь, росіяни не розраховували на таку велику кількість полонених, і камери, які були розраховані на 2 чи на 4 людей, вони були затісними, бо туди селили 8-10 людей. Тому спальні місця доварювалися», – пояснила вона.

Водночас Марія Климик наголосила на тому, що звільнені з полону вказують на відсутність їжі та нормального харчування.

«Все, що вони там їли, це якась недоварена їжа, прісна. Це відсутність м’яса, будь-яких фруктів чи овочів. І єдине, що їх завжди рятувало, – це хліб. Їм хліб подавали в достатній кількості, і за рахунок цього вони могли вижити», – зазначила вона.

Журналістка-розслідувачка також повідомила той факт, що кожен вихід полонених із камери означав велику ймовірність побиття. Виходи на прогулянки також супроводжувалися побиттям, а подекуди на полонених під час прогулянок цькували собак.

«Тобто для них будь-який вихід із камери – це те, чого вони боялися найбільше. Тому що або тебе вели на допит, де продовжували знущання, або в камері проводили перевірку в той час, коли ти стояв притиснутий до стіни і тебе теж били. Або тебе виводили на прогулянку, де знову ж таки тебе били. Або, як це було у Воронезькій області, на тебе цькували собак, які тебе кусали, рвали робу, в якій ти був одягнений», – повідомила журналістка. 

Водночас вона зауважила, що в деяких місцях утримання взагалі були відсутні прогулянки, тобто люди могли пів року сидіти в камері і не бачити сонячного світла, не знати ані, який день, ані, яка година.

Згідно з наявними даними, за словами Марії Климик, в місцях утримання відсутня належна медична допомога. Крім того, фіксувалися випадки, коли лікарі піднімали руку на полонених, супроводжуючи огляд побиттям.

«Також це відсутність медицини. Тобто навіть, якщо людина потребувала терміново медика, то виклик лікаря затримувався, або ж медик сам відмовлявся йти на допомогу, або ж для них це була якась таблетка «Валідолу» як панацея від усіх хвороб. Також були свідчення того, що самі медики могли прикладати руку до полонених. Вони їх лікували, але паралельно могли кілька разів вдарити в спину, чи просто психологічно знущатися з них», – додала вона. 

Своєю чергою, присутня під час обговорення родичка військовополоненого Ірина Латиш повідомила про те, що в деяких місцях утримання полоненим необхідно було весь день стояти, заборонялося навіть ходити.

«Від пробудження до відбою вони не мали права лягати або сідати на ліжко. До певної пори їм не можна було сідати взагалі абсолютно ніяк – потрібно було просто стояти, не можна було навіть ходити. І за це їх дуже сильно карали. Вони знаходили певні можливості, там де не видно з якогось кута, щоб когось можна було обступити, і одна людина могла, наприклад, посидіти певний час. Зараз вже дозволили сідати на лави біля столу», – повідомила вона.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini