Фото Медіацентр Україна – Одеса: Беата Куркуль, художниця; Інга Кординовська, адвокат та керуючий партнер юридичної компанії ID Partners
3 Лютого, 2023, 17:28

Захистити митця від незаконного використання його творчості можуть розголос, адміністрація соцмереж та навіть податкова служба – фахівчиня з захисту авторських прав

А позов до суду – це лише останній засіб домогтися справедливості. Про це під час брифінгу “Артмародерство під час війни: чому не можна красти чужу творчість та заробляти на цьому” у Медіацентрі Україна – Одеса розповіла Інга Кординовська, адвокат та керуючий партнер юридичної компанії ID Partners.

Як зазначила фахівчиня, в Україні досі не розвинена культура поваги до авторських прав. “Багато хто не розуміє, що не можна просто так скопіювати картинку в Інтернеті й використовувати її як заманеться. Це йде ще з радянського союзу, коли про авторські права ніхто не говорив. Але у кожного зображення є автор та власник”, – зазначила Інга Кординовська.

Як розповіла художниця Беата Куркуль, вона малює українських військових з 2014 року, і поки що випадки використання її творчості без дозволу вдавалося вирішувати шляхом діалогу.

“Але після повномасштабного вторгнення використання моїх робіт у комерційних цілях без мого дозволу почастішало. Я бачила, як мої роботи продавали як пазли навіть в “Епіцентрі”, продавали в інтернеті як алмазну вишивку, на футболках. Іноді вдавалося домовитися прибрати такий товар, але був випадок, коли ділок після моєї претензії мене просто забанив”, – розповіла художниця.  

Художниця Аліса Жабінець також зіткнулася з використанням її творчості без дозволу. “Це був магазин “Джинсовік”, в якому продавали футболки з моїми малюнками. Коли я про це їм сказала, вони мене ввічливо “відшили”. Тільки після того, як я зняла все на відео та попросила своїх підписників розповсюдити це відео, магазин прибрав товар з продажу та попросив вибачення, але з образою”, – розповіла художниця.

Інга Кординовська зазначила, що в Україні авторські права не потребують реєстрації, адже права на витвір мистецтва закріпляються за автором з моменту створення. “Але можна зареєструвати авторські права чи декілька творів, завдяки яким можна буде довести що саме це ваш авторський стиль”, –  зазначила фахівчиня.

Якщо митець побачить продаж товарів зі своєю творчістю у великих мережах, то варто скаржитися до адміністрації таких магазинів. “У нас працює інститут репутації, а маленькому виробнику дуже великих зусиль коштує, щоб його товар потрапив до великих мереж. І вилучення його з продажу буде такому ділку дуже дорого коштувати”, – зазначила юристка.

Також дієвим методом є скарги до адміністрації соцмереж, додає Кординовська, аже вони працюють за законами держав, де до порушення авторських прав ставляться дуже серйозно. “Дуже багато таких підприємців працюють саме через соцмережі, докладають великих зусиль у просуванні своїх сторінок. І коли їх акаунти закриють, це буде їм дуже дорого коштувати, вони втратять значну частину прибутку”, – додала юристка.

Якщо такий товар продається на невеликих сайтах, митець може поскаржитися податкову службу, додала Кординовська. “Зазвичай такі сайти працюють навіть не зареєструвавшись як фізична особа підприємець. І податкова служба знайде багато порушень – наприклад, порушень правил електронної комерції”, – зазначила юристка.

Також вона додала, якщо такі методи не подіяли, варто звертатися до суду. “Можна буде домогтися виплат зароблених коштів та моральної компенсації ”, – зазначила Інга Кординовська.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini