2 Листопада, 2022, 16:20

Що робити з пам’ятниками Пушкіну в Україні? Підсумки роботи Експертної ради з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму

Від початку повномасштабного вторгнення росії, Експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму визнала, що 39 пам’яток більше не підлягають внесенню до державного реєстру. Про це під час брифінгу у Медіацентрі Україна — Укрінформ розповів голова Експертної ради, Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. За його словами, йдеться, зокрема, про пам’ятники Кирпоносу, Фрунзе, Крупській та Димитрову. Також, за даними Міністра, Експертна комісія рекомендувала позбавити охоронного статусу кілька пам’ятників Пушкіну та іншим російським і радянським діячам. Ткаченко зазначив, в ухваленні рішень Рада спирається на звернення, які надходять від місцевих органів влади. Також Рада може лише рекомендувати, як вчинити із тим чи іншим монументом. 

«Ми вважаємо неприйнятним існування пам’ятників в українських  містах для багатьох діячів, як так званої російської «великої» культури, так і радянських пам’яток. Неприйнятним — не означає негайний демонтаж, а означає перенесення цього пам’ятника, чи обережне до нього ставлення. Деякі з цих пам’яток є частиною нашого культурного надбання, їм місце в спеціальних парках. Ми наголошуємо, росія впродовж багатьох років чи десятиліть використовувала російську культуру як знаряддя поневолення народів, які мали нещастя опинитися під її владарюванням. І коли ми говоримо про те, що навряд чи варто, щоб в Україні існували понад 400 вулиць Пушкіна, варто говорити, чому вони з’явилися. Вони з’явилися, як інструмент послідовного насадження русифікації в Україні», — розповів Олександр Ткаченко.

За словами члена Експертної ради, мистецького критика і куратора Костянтина Дорошенка, Рада не виступає за заборону творчості тих чи інших діячів, а йдеться лише про неприпустимість їхньої присутності у публічному просторі.

«Коли ми говоримо про демонтаж тих чи інших пам’яток, про перейменуваня тих чи інших топонімів, це не заборона діячів культури чи історії. Йдеться про іншу проблему: не кожен видатний діяч культури, не кожен видатний діяч історії мусить бути глорифікований з точки зору сьогоднішнього дня і тих цінностей, які поділяє Україна», — пояснив Костянтина Дорошенко. 

Окрім цього, експерти поділились своїм баченням, щодо процесу заміни пам’ятників.

«Коли кажуть, обов’язково треба змінювати щось на щось, то теж доводиться пояснювати, що не обов’язково на місце кожного пам’ятника повинен бути новий пам’ятник. Тобто ми не повинні йти за радянщиною», — розповів  член Експертної ради, ідеолог, голова громадської організації «Центр досліджень політичних цінностей» Олесь Доній.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini