Ставлення до ветеранів та повага суспільства до них: на що вказують дані опитування від фонду Мінветеранів
На думку ветеранів держава скоріше не виконує свої зобов’язання перед ними. Так вважають 44,6% респондентів четвертого онлайн-опитування серед ветеранів, ветеранок та чинних військовослужбовців та військовослужбовиць, яке провів фонд Мінветеранів у жовтні 2023 року. Водночас, у порівнянні з дослідженням, яке проводилося в лютому 2023 року, цього разу суттєво зріс показник щодо відповідей, що держава зовсім не виконує свої зобов’язання – з 8,3% в лютому 2023-го до 21,4% в жовтні 2023-го року.
Такі дані дослідження оприлюднила ветеранка, начальниця Відділу навчально-аналітичної роботи Українського ветеранського фонду Мінветеранів Юлія Кіріллова під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
Вона зазначила, що на думку самих ветеранів, 38,8% громадян скоріше поважають їх, а 34,3% – скоріше не поважають. Водночас, у порівнянні з дослідженням, яке проводилося в лютому, зараз показник щодо поваги ветеранів знизився. Так у лютому 9,5% ветеранів вважали, що суспільство однозначно поважає їх, однак у жовтні цей показник знизився до 4,5%. В той час, як у лютневому дослідженні лише 4% вважали, що суспільство зовсім їх не поважає, в дослідженні у жовтні таку думку висловили вже 9,8% ветеранів.
Також, за словами Юлії Кіріллової, відповідаючи на питання щодо явищ та ризиків, з якими можуть зіштовхнутися ветерани після повернення з війни, 55,2 % ветеранів вважають, що це будуть проблеми з фізичним здоров’ям, 53,8% думають, що це буде психоемоційна нестабільність, 53,2% вважають, що це може бути відсутність інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю.
Водночас, зазначила вона, дуже малоймовірними явищами після повернення з війни ветерани вважають порушення законів (36,6%), самогубства (29,1%), нерелевантний досвід як працівника (16,6%).
Щодо підтримки, якої ветерани зараз потребують найбільше, то майже 40, 8% опитаних говорить про те, що необхідна матеріальна підтримка, 18,2% зазначають, що потребують медичної підтримки. Крім того, доволі сталим протягом всіх опитувань спостерігається показник щодо психологічної підтримки, наразі він складає 17%.
Своєю чергою, радник Міністра у справах ветеранів України Олексій Тарабукін зазначив, що дані дослідження мають стати дороговказом подальших дій. Зокрема, на його думку, результати вчергове підтверджують необхідність комплексної реформи законодавства у сфері підтримки ветеранів.
«Для чого нам ці показники? Перше, ми чітко розуміємо, що є проблема. Все, що я зараз кажу, воно не про те, що в нас все добре, а про те, що не відбувається жодної деградації. Це не означає, що ми не маємо реагувати, ми розуміємо, що це – «червоне світло», на яке ми маємо дивитись, яке має стати для нас дороговказом подальших дій. Це дослідження – ще одне підтвердження того, що ми маємо працювати, ми маємо зробити комплексну реформу законодавства у сфері підтримки ветеранів. Ми маємо започатковувати як стратегічні проєкти, як, наприклад, Помічник ветерана, так і локальні конкретні заходи, яких потребують ветерани, – наприклад, компенсація на купівлю житла. Ми це все чудово розуміємо, і я дуже прошу не зважати на цифри, які були оприлюднені по довірі в суспільстві та виконання своїх обов’язків як якийсь критерій загальносуспільної деградації, це – не так», – наголосив він.
Детальніше ознайомитися з результатами дослідження можна за посиланням: https://veteranfund.com.ua/portrait-of-veteran/
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini