Директор Adapt Institute (Братислава) Матей Кандрік
5 Жовтня, 2023, 15:23

Спільні зусилля Орбана і Фіцо проти України можуть нашкодити Словаччині на міжнародній арені – політичний експерт

Якщо прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і Роберт Фіцо, якщо він стане прем’єром, об’єднають зусилля проти України на рівні Євросоюзу, це може стати проблемою не тільки для України, але і для Словаччини. Таку думку на брифінгу в Медіацентрі Україна – Одеса висловив  директор Adapt Institute (Братислава) Матей Кандрік.

“Імідж нашої країни в іноземних медіа та міжнародній спільноті постраждає. Навіть зараз він погіршав, тому що лідери іноземних країн занепокоєні тим, що можуть принести результати нещодавніх виборів у Словаччині. Але треба зазначити – уряд не обов’язково буде саме таким [антиукраїнським]. Можливі і інші уряди з іншими політиками, які давно підтримують Україну”, – пояснив експерт.  

За його спостереженнями риторика партії SMER-SD змінилась в останні три роки, зокрема з часів карантинних обмежень COVID-19.

“Раніше вони були проєвропейською та пронатівською партією, але пізніше змістились до національно-популістичного електорату, можливо анти істеблішментського та контрсистемного.  Особливо під час епідемії Фіцо та його колеги використовували дуже агресивну риторику, навіть частково дезінформацію, задля мобілізації електорату та нагнітання страху”, – говорить Кандрік. 

Після ковіду країна пройшла через енергетичну кризу та інфляцію, яка продовжує зростати. Зараз тривають переговори для формування наступного уряду. З одного боку, уряд може бути сформований SMER-SD разом із партією HLAS-SD, яка відкололась від них же після виборів 2012 року, та Словацькою національною партією (SNS). З іншого, це може бути і проєвропейський уряд, який сформують дуже різні інші партії – від християнських демократів до “Прогресивної Словаччини”.

“Наразі ми не знаємо, який в нас буде уряд. Якщо це буде SMER, HLAS та SNS, звісно є певні питання щодо зовнішньополітичного курсу. Фіцо, говорячи про Україну, озвучує ті ж самі тези, що і Віктор Орбан. Тобто ніякої військової підтримки, Україна має піти на мирні перемовини з Росією тощо”, – зазначив Кандрік. 

На думку експерта, Фіцо може також “обміняти” підтримку Євросоюзу задля вирішення внутрішньо-політичних та економічних проблем на підтримку України на міжнародній арені. На виборах у Словаччині перше місце обійняла партія SMER-SD (Курс – соціал-демократія) колишнього прем’єра Роберта Фіцо. Раніше Фіцо виступав проти постачання зброї Україні. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini