21 Лютого, 2024, 15:25

Смерть у полоні: правозахисники розповіли про тортури й катування українських військовополонених росіянами

Правозахисники отримали свідчення звільнених у результаті обмінів полонених, які заявляють про загибель українських військових у російському полоні внаслідок побиття або катувань. 

Про факти катувань та неналежне поводження з українськими військовополоненими розповіли представники Медійної ініціативи за права людини під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Коли їх тільки затримують у полон часто вони вже мають отримані під час бою поранення і в полон потрапляють вже пораненими. Тому, як деякі свідки зазначали, росіяни просто не хотіли їх лікувати і просто розстрілювали на місці. Або ж було занадто багато полонених, їм (росіянам –ред.) не потрібно було від них ніякої інформації, вони вибирали, хто міг, на їхню думку, щось «цікаве» та корисне розповісти. Всіх інших, як казав один свідок, який чув цю фразу від росіян «ми їх обнулили», – розповіла журналістка МІПЛ Марія Климик.

Під час так званого процесу «прийомки», коли всіх військовополонених перевозять у нове місце утримання, всіх їх по черзі та без винятку б’є охорона. У правозахисників є свідчення про смерть кількох військовополонених під час цього процесу.

Умови утримання не сприяють тому, щоб отримані поранення загоїлися. Водночас у здорових людей за  час перебування в полоні стан значно погіршується від поганих умов, від постійних тортур, катувань і побиттів.

«Дуже часто у людей просто зупиняється серце від того, що до них щоденно застосовують електрошок. В нас були свідчення того, що до полонених застосовували цей електрошок допоки він повністю не розрядиться. Відповідно люди, в яких вже до цього були проблеми із серцем, в результаті просто не витримували цього, і в них зупинялося серце», – додала Марія Климик.

Щодо медичної допомоги, зауважила журналістка МІПЛ, то більшість військовополонених навіть не могли її попросити, тому що це в кінцевому результаті закінчувалося також побиттям не тільки з боку охорони, а й часом з боку медперсоналу.

«Від постійних побиттів рани не встигали загоїтись, вони гноїлись, медичної допомоги було недостатньо, або її взагалі не надавалось. В результаті це, знову ж таки, ставало причиною смерті. В нас є свідчення того, коли з полону повертають тіла людей, при тому, що рідні до останнього вірили в те, що людина абсолютно здорова. Тобто рідним прийшов лист від військовополоненого. У них було підтвердження Червоним Хрестом, що людина у полоні, і він  до останнього їм підтверджував, що стан здоров’я задовільний, з людиною все гаразд. Але тут в один день рідним дзвонять і говорять, що тіло людини, на яку вони чекали, в морзі і треба прийти на впізнання», – зазначила журналістка.

Водночас, додала Марія Климик, росія повертає тіла загиблих військовополонених в настільки поганому стані, що дуже важко проводити якісь експертизи по встановленню причини смерті. 

Варто зазначити, що у відповідь на запит МІПЛ про кількість українців, які загинули в російському полоні з 24 лютого 2022 року до 16 листопада 2023 року, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомило про 49 осіб.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini