Перша Чорноморська безпекова конференція Міжнародної Кримської платформи в Бухаресті
Перша Чорноморська безпекова конференція Міжнародної Кримської платформи в Бухаресті
12 Квітня, 2023, 20:30

Шляхи деокупації Криму та майбутнє тимчасово окупованого півострову: підсумки першого дня Чорноморської безпекової конференції

На закінчення першого дня Чорноморської безпекової конференції, яка стартувала сьогодні у Бухаресті, зібрали думки та очікування експертів. 

Аліна Фролова, заступниця голови Центру оборонних стратегій розповіла, що конференція відбувається в межах Кримської платформи. Разом з румунською стороною, як чорноморською країною, підготували дводенний інтенсив  – експертні обговорення, дискусійні панелі – з єдиною метою – напрацювати дієвий механізм відповіді на агресію росії в Чорноморському регіоні, яка становить небезпеку для всього світу.

“Безпека Чорного моря – дуже актуальна тема, адже цей регіон відіграє велику роль для безпеки світової спільноти. росія, протягом майже десяти років окупації Криму, перетворила його в постійне джерело небезпеки. Військові дії, загроза голодом, мінування моря, екологічні проблеми – це нові реалії Чорноморського регіону. Ми маємо на прикладі Чорного моря вирішити проблему агресивності росії і спроектувати результат на безпеку всієї Європи”, – наголосила вона. 

Андрій Клименко, голова Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень розповів, що протягом тривалого часу міжнародне співтовариство не приділяли значної уваги Чорному морю, хоча українські експерти постійно закликали звернути на потенційну небезпеку – росію. 

“Російська Федерація, відразу після окупації Криму, відразу перебазувала на півострів велику кількість сучасних ракетних комплексів. Мілітаризація окупованого Криму стояла на першому місці для загарбника. За попередніми оцінками, військовий контингент росіян складав 50 тисяч осіб, що говорить про потужний наступальний потенціал. Тому, без деокупації Криму всі розмови про безпеку Чорного моря не мають ніякого сенсу”, – підкреслює експерт. 

За його словами, у майбутньому Крим повинен стати не лише зоною відпочинку, але й добре захищеною військовою базою, яка і стане гарантом безпеки у регіоні. 

Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу, розповів про дослідження, яке було презентовано під час першої панелі. 

“Особливу увагу під час дослідження ми звернули саме на двосторонню співпрацю між Україною та Румунією у питаннях безпеки Чорного моря. Ми давно впровадили практику спільних навчань. І зараз вбачаємо перспективи співпраці і активізації портів, морських перевезеннях та розвитку корисних копалин. Також ми охопили розвиток співпраці з країнами Балтії та Норвегією, адже росія поруч з цими країнами також набудувала такі бастіони як тимчасово окупований Крим”, – розповів експерт. 

Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи наголосила, що тимчасово окупований Крим і став початком тієї агресії, проти якої сьогодні бореться Україна. За її словами, безпека на Чорному морі впливає на безпеку всього регіону: “Якщо ми не вирішимо питання наслідків окупації Криму, про безпеку у регіоні не варто навіть і мріяти. За ці 9 років окупації наш півострів став майданчиком застосування нових методів інформаційної війни, яка стосується абсолютно всіх, навіть тих країн, які не беруть участь у зіткненнях. Росія буде намагатися зламати систему міжнародних домовленостей через окупований Крим і ми маємо бути до цього готовими”. 

Євгенія Габер, заступниця директора Дипломатичної академії України ім. Г.Удовенка наголосила, що за Україну ніхто не буде піднімати питання безпеки Чорного моря та регіону: “Вже зараз ми маємо говорити не лише про те, як Україна поверне територіальну цілісність до кордонів 1991 року, але й забезпечить таку систему безпеки у Чорноморському регіоні, щоб повторні акти агресії з боку росії були неможливими”. 

Вже завтра продовження конференції.  До панелей доєднаються політики.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini