Медіацентр Україна — Укрінформ
Медіацентр Україна — Укрінформ
23 Травня, 2023, 15:41

росія активно використовує метод віддзеркалення для побудови своєї фіктивної реальності – дослідження щодо дезінформації та пропаганди з боку рф

Команди VoxCheck (ГО «Вокс Україна»), Детектор Медіа, Інтерньюз Україна, Інститут Масової інформації, видання TEXTY та Українська Гельсінська спілка з прав людини за підтримки DT Institute дослідили системне використання Росією дезінформації та пропаганди як інструменту гібридної війни в Україні після початку повномасштабного вторгнення в країну в лютому 2022 року. 

Звіт надає докази того, що систематичне використання дезінформації є порушенням прав людини.

«Дослідження, про яке ми сьогодні говоримо, покликане показати, що дезінформація насправді порушує права людини. Порушує право на доступ неупередженої, розширеної інформації, а відтак впливає на прийняття рішень, впливає на життя та здоров’я  людей. Безумовно йдеться про найбільш поширені та найбільш чутливі наративи ворожої дезінформації. Це і дегуманізація українців, це і наративи, пов’язані зі здоров’ям, з публічним здоров’ям, з життям українців. Наративи, пов’язані із безпекою, і наративи, пов’язані з тим, як ведуться бойові дії, хто проявляє агресію, наративи пов’язані із західним контролем» – зазначила Світлана Сліпченко, керівниця проєкту VoxCheck.

Під час презентації дослідження в Медіацентрі Україна – Укрінформ, зокрема, були розглянуті певні кейси та наративи, які використовує рф в тому числі на тимчасово окупованих територіях та в зонах, де йдуть активні бойові дії.

Так, аналітикиня Центру досліджень ГО «Детектор Медіа» Леся Бідочко наголосила, що росія створює певну ілюзію викривленої реальності, яка на сьогоднішній момент є дуже зручною й актуальною для країни-агресора. Вона навела приклад  російських наративів, які активно поширювалися на тимчасово окупованих територіях України.

«Ми з командою досліджували яскраві приклади того, наскільки росія показувала небезпеку евакуації населення, яке проживало на той момент на території ведення активних бойових дій. Тобто російська пропаганда в телеграм-каналах створювала таку історію, яка показувала, що на сьогоднішній момент Україна не турбується про своїх громадян, які там проживають, росія намагається їх звільнити і тому небезпечно погоджуватися на евакуацію, яку пропонує Україна», – зазначила вона.

Крім того, Леся Бідочко навела один з нещодавніх прикладів дезінформації, які використовувала росія. 

«З недавніх прикладів – це про те, що «Білі янголи», спецпідрозділ, який допомагає евакуюватися. На сьогоднішній момент росія зображує це як бойове угрупування, яке відбирає дітей у батьків в зоні ведення активних бойових дій», – додала вона і пояснила, що росія активно використовує метод віддзеркалення для побудови своєї фіктивної реальності.

Своєю чергою Світлана Сліпченко додала, що в умовах окупації, на територіях ведення активних бойових дій, росія намагається встановити так звану інформаційну монополію. Це, за її словами, пов’язано з обмеженням доступу до українських ресурсів, і це також свідчить про порушення прав людини, про порушення доступу до інформації.

Ознайомитися з дослідженням можно за посиланням:
https://www.dt-institute.org/disinformation-as-a-human-rights-violation/

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini