фото Державного агентства України з управління зоною відчуження
3 Квітня, 2022, 13:09

Російський солдат, який добу провів в Рудому лісі, отримав річну дозу опромінення – Голова Держагентства з управління зоною відчуження Крамаренко

Російські солдати, які окупували зону відчуження, а нині виїхали до Білорусі, могли отримати значні дози радіації та навіть становлять небезпеку для навколишніх. Про це на брифінгу в Медіацентрі «Україна» заявив Голова Державного агентства з управління зоною відчуження Євген Крамаренко. 

За його словами, основний шар радіонуклідів, який ліг на грунт після Чорнобильської катастрофи, за понад 30 років спустився десь на 30-40 см під землю. Окупанти ж рили окопи по всій території зони відчуження. А отже порушили природній захисний шар, яким був грунт. 

«Окопувалися вони в різних місцях. Зокрема, у найбільш небезпечному пункті тимчасового захоронення радіокативних відходів – так званому “рудому лісі”. У цій місцевості фон такий, що людина, яка, не рухаючись, проведе там 24 години, отримає річну дозу опромінення. Якщо солдат ще й риє грунт, то опромінення збільшується в рази,» – каже Євген Крамаренко.

Очільник держагентства припускає, що російське командування не провело своїм солдатам жодного інструктажу перед тим, як відправити їх до Зони відчуження.

«У нас є зразки дозиметрів, які вони видали солдатам. Це якісь квадратики. За словами наших експертів, це техніка 50-60-тих років. Вона вже не працює. Тож це було для солдат психологічне заспокоєння. Що в них є якийсь об’єкт, який моніторить радіаційну обстановку,» – розповідає Крамаренко.

За його словами, яку саме шкоду отримали росіяни, спрогнозувати важко, їх мали б оглянути лікарі. Крамаренко також припускає, що ті можуть бути небезпечними для оточення. 

«Якщо це було внутрішнє опромінення, тобто вони вдихнули або з’їли радіонуклід, він залишається всередині і там поступово опромінює особу зсередини. У такому разі страждає лише сама людина. Шкода для інших можлива, якщо росіянин на одязі чи техніці виніс ці радіонукліди із зони відчуження,» – каже Голова Державного агентства.

Стежте за новинами Медіацентру «Україна» у наших соцмережах:

Website: https://mediacenter.org.ua/ 

Telegram: https://t.me/lvivmediacenter 

Twitter: https://twitter.com/CenterUkraine 

Facebook: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/ 

YouTube: https://bit.ly/3whbxSm