Реалізація проєкту «Креативна Європа»: як Євросоюз підтримує культурний сектор України
У 2016-му році Україна стала учасницею програми Європейського Союзу «Креативна Європа», яка спрямована на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів. З того ж часу українські заявники можуть отримувати грантову підтримку у понад 30 різних конкурсах. Особливо актуальною та важливою ця підтримка для України в період повномасштабного вторгнення.
Про це йшлося під час обговорення проміжних результатів програми в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
Микола Ульянов, представник Бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні у ході обговорення пояснив, що позаяк програма є найбільшою, вона надає виняткові можливості для підтримки культури в Україні, зокрема в період повномасштабного вторгнення.
«Європейська виконавча агенція з питань освіти та культури в 2022 році з огляду на особливі безпекові обставини, в яких опинилася Україна, ініціювала відкриття спеціального конкурсу для України як особливого та виняткового механізму підтримки культури в Україні. Конкурс мав назву “Підтримка вимушено переміщених осіб з України та підтримка культурного та креативного секторів України”. Це була субгрантова програма. І вона має особливість, що адмініструють імплементацію проєктів, які запропоновані на етапі заявки, консорціуми, де обов’язково учасниками у якості координатора чи просто важливого партнера є організації з України. Оскільки лише організації з України дійсно добре розуміють контекст і те, яким чином вони можуть в найкращий спосіб підтримати культуру в Україні, культурні організації та таким чином забезпечити повоєнне відновлення», – пояснив він.
За словами Миколи Ульянова, за програмою «Креативна Європа» зокрема в 2023 році було підтримано 28 організацій, які здійснюють 32 проєкти. Загальний обсяг фінансування українських організацій в 2023 році за різними конкурсами програми «Креативна Європа» склав близько 5 мільйонів євро.
Найбільш популярними конкурсами є європейські проєкти співпраці. Зокрема, зауважив він, Україна, є чемпіоном серед 40 країн-учасниць програми за конкурсом поширення європейських літературних творів.
Водночас Тетяна Шульга, секторальна менеджерка напряму культури Представництва Європейського Союзу в Україні, наголосила, що в рамках проєкту відбувається підтримка всіх можливих напрямків культури.
«Фактично ми працюємо в усіх можливих напрямках і продовжуємо підтримувати культуру з особливою увагою до розбудови і підтримки продуктивного шару української культури, підтримки українських дієвців, невеликих організацій через субгранти. Оскільки ми вважаємо, що культура і креативні індустрії є винятково важливими як для резистентності самої країни, так і для її подальшого розвитку. Це та рушійна сила, яка провокує зміни, яка провокує діалог стосовно змін, яка допомагає налагодити спілкування між людьми, які, можливо, не завжди поділяють певні цінності або розділені своїм ставленням, які мають винайти шляхи співіснувати разом на територіях, якщо це стосується, скажімо, переміщених осіб і громад, які їх приймають», – пояснила вона.
Тетяна Шульга зауважила, що викликів перед українською культурою наразі дуже багато. Однак вона висловила сподівання, що вдасться здійснити усю необхідну та належну підтримку в тих складних задачах, які зараз стоять перед країною.
Варто зазначити, що програма Європейського Союзу «Креативна Європа» є найбільшою програмою підтримки культурного та креативного секторів в Європі. Наразі програма працює у 40 країнах, її загальний бюджет на 2021-2027 роки складає 2,44 мільярди євро.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini