28 Червня, 2022, 14:56

Правоохоронні органи України та міжнародні організації мають розслідувати факти лінгвоциду  – Уповноважений із захисту державної мови

Питання мовної дискримінації  – це одне із наскрізних рішень Конституційного Суду України від 14 липня 2021 року за поданням народних депутатів про визнання української мови як державної. Питання лінгвоциду та питання загроз, які несуть небезпеку для національної ідентичності та державності, яка тримається на українській мові. Рішенням Конституційного Суду – загроза українській мові – рівносильна національній загрозі. 

Тому, Офіс Уповноваженого із захисту державної мови провів змістовне дослідження мовної дискримінації на окупованих територіях, вся зібрана інформація має стати предметом роботи правоохоронних органів та правозахисних організацій. 

Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив  Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови.

«З соціальних мереж, від органів державної влади та із власних досліджень, ми приходимо до висновку, що росія проводить лінгвоцид на окупованих територіях. Ми говоримо про сфери – культури, освіти, медіа. Якщо говорити про медійну сферу, серед перших проявів лінгвоциду – викрадення і вбивство журналістів, захоплення телевізійних вишок та телеканалів. Крім того, було нав’язування наративів шляхом розповсюдження трансляцій автомобілями», – сказав він. 

Тарас Кремінь наголосив, що заміна вивісок, назв міст та вулиць на окупованих територіях – це також приклад мовної дискримінації.

«Освітній процес –одна із найвразливіших  сфер. росіяни не лише вилучають підручники та змінюють навчальні програми, але й викрадають вчителів, та змушують їх проходити «перепідготовку» за своїми стандартами», – наголосив він. 

Всі дії росії, спрямовані на дискримінацію української мови, це предмет уваги правоохоронних органів та міжнародних інституцій, які можуть розслідувати факти лінгвоциду. 

«Ми робимо все можливе, щоб зібрані докази стали предметом уваги наших правоохоронних органів. Працюємо над тим, щоб всі матеріали також були передані і в міжнародні організації», – сказав   Уповноважений із захисту державної мови.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini