Медіацентр Україна — Укрінформ
17 Травня, 2023, 16:01

Потрібно вирішити питання щодо фінансової самостійності громад – Ксенія Алеканкіна

Менше 1%, проведених з початку повномасштабного вторгнення реформ, стосуються децентралізації. Враховуючи сьогоднішні виклики, які постали перед громадами, цьому питанню потрібно надавати більше уваги. Зокрема, одне з першочергових питань, які потрібно вирішити, стосується фінансової самостійності громад.

На цьому наголосила лідерка проєкту «Індекс реформ» («Вокс Україна») Ксенія Алеканкіна під час брифінгу на тему «Можливості розвитку громад під час повномасштабної війни», який проходив в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«За минулий рік, з початку повномасштабного вторгнення, ми нарахували 165 реформ, і серед них лише 5 стосується децентралізації. Це менше як 1%, це дуже мало. А з іншого боку, ми розуміємо, з якими викликами зіштовхнулися громади  – це і внутрішньо переміщені люди, це й переміщені підприємства, коли їх треба розмістити, допомогти їм інтегруватися», – зазначила вона.

Зі свого боку Ксенія Алеканкіна зауважила, що сьогодні реформа децентралізації потребує більше уваги. Як і більше повноважень, на думку Алеканкіної, потрібно давати на місця.

«Ця реформа потребує все ж таки більше уваги, тому що звісно громади в рамках децентралізації отримали певні фінансові інструменти, певні податки йдуть їм. Але це дуже мало, враховуючи те, який зараз на них тиск і їх зростаючі потреби. Тому потрібне продовження цієї реформи. Потрібно більше повноважень давати на місця, тому що центральна влада має інші виклики і вона може на них більше концентруватися, якщо громади будуть більш самостійними. І це якраз така запорука нашої стійкості, коли в нас буде багато центрів прийняття рішень, багато самостійних громад, а не все буде вирішуватися в Києві та спускатися вниз», – пояснила Алеканкіна.

Ксенія Алеканкіна підкреслила, що передусім потрібно вирішити зокрема питання фінансової самостійності громад.

«Зараз йде дискусія про надходження до місцевих бюджетів, зокрема, як розподіляти податки. Мені здається, що це дуже важливе питання, тому що багато людей зараз проживають не там, де зареєстровані, а податки можуть сплачуватися туди, де зареєстровані. І відповідно приймаючі громади не мають достатньо фінансів на їхню підтримку. Тому мені здається, що першочергове зараз подумати над тим, як громади мають бути в фінансовому сенсі більш самостійними».

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini