8 Квітня, 2023, 16:07

Потрібно сприяння міжнародних організацій та інститутів у питанні репатріації українських дітей, депортованих росією – Катерина Рашевська

Під час пресконференції  в Медіацентрі Україна – Укрінформ щодо визволення депортованих рф українських дітей, юрист Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська повідомила, яким чином міжнародна спільнота може допомогти Україні у розв’язанні цього питання.

Так, за словами юристки, ООН на рівні Генасамблеї має ухвалити відповідну резолюцію щодо необхідності негайної репатріації українських дітей.

«Спеціальний доповідач з питань дітей у збройних конфліктах при ООН повинен розплющити свої очі і побачити сотні тисяч депортованих українських дітей на території рф і зробити відповідне дослідження, й подати його Генеральному секретарю», – наголосила вона й додала, що на Європейському рівні також мають бути вжиті відповідні заходи. 

«Рада Європи повинна також ухвалити відповідну резолюцію, де окрім ідентифікації буде вимагати репатріації даних дітей і сприяння даному процесу третіми державами», – додала Катерина Рашевська. 

Крім того, вона переконана, що Міжнародний Комітет Червоного Хреста має подати ще раз запит до рф, вже самостійно, вимагаючи списки дітей.  

Також, за словами Катерини Рашевської, на рівні ЄС теж потрібне сприяння механізму репатріації, а також реабілітації та реінтеграції

«І врешті, на рівні «Московського механізму, який вже був створений, експерти якого вже призначені. Так, «Московський механізм» повинен добиватися поїздки до закладів, в яких утримують дітей. Щоб не тільки діти свідчили про умови утримання, а й експерти ОБСЄ зрозуміли, в чому їхня проблема, та які списки від них просять».

Нагадаємо, що «Московський механізм», прийнятий на третьому етапі Конференції з людського виміру в 1991 році, передбачає можливість направлення місій експертів для надання допомоги державам-учасницям у вирішенні того чи того питання або проблеми, пов’язаної з людським виміром.

Так, у березні 2022 року 45 держав-учасниць Організації з безпеки і співробітництва в Європі, включаючи Україну, активували «Московський механізм» ОБСЄ щодо вторгнення рф. Згідно з рішенням держав-учасниць ОБСЄ, «Московський механізм» задіяний з метою «дослідження впливу на права людини і гуманітарних наслідків вторгнення російської федерації і війни, підтримуваних білоруссю, на народ України, в межах міжнародного визнаних кордонів і територіальних вод України. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini