Пошук зниклих безвісти під час війни: експерти обговорили чинники, необхідні для ефективності процесу
Для ефективного процесу стосовно пошуку та повернення зниклих безвісти потрібен єдиний алгоритм дій тих органів, які працюють в цьому напрямку. Усе має бути врегульовано законодавчо таким чином, щоб це не підлягало різному тлумаченню. До процесу мають бути залучені міжнародні організації та інституції, що мають відповідні повноваження. Крім того, потрібно залучати кадровий ресурс, зокрема в органах Національної поліції.
Таку думку висловили експерти під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
Зокрема координаторка груп родин полонених Медійної ініціативи за права людини Олена Бєлячкова наголосила, що для напрацювання дієвого механізму важливо врахувати думку всіх, хто залучений до цього процесу.
«Тому для того, щоб напрацювати та визначити, яким має бути правильний, дієвий механізм, потрібно врахувати думку та зауваження всіх тих, хто задіяний в цьому процесі – починаючи від родин і закінчуючи Кабінетом Міністрів, Верховною Радою й тими, хто приймає ті законодавчі, нормотворчі акти, які потім лягають в основу подальших дій», – наголосила вона.
Своєю чергою Марина Липовецька, керівниця «Служби розшуку дітей» ВГО «Магнолія», переконана, що для ефективної роботи в питанні зниклих безвісти потрібно працювати усім: і громадським організаціям, і органам національної поліції, й іншим державним структурам, неурядовому сектору, в тому числі медіа, міжнародним організаціям.
«Якщо ми кажемо про дітей, які були депортовані, то тут я б сказала, що самостійно державні органи України тільки однієї, громадські організації України тільки однієї справитися не можуть. Бо ми всі знаємо, з ким ми маємо справу. Тому потрібен такий великий тиск сильний і спільна позиція всієї міжнародної спільноти. Не тільки дипломатії, а всієї залученої міжнародної спільноти. Бо врешті ми знаємо, що перемога буде, але до цього часу нам потрібно робити все, щоб якнайшвидше цих дітей повернути додому. Бо ми не знаємо, скільки це все буде тривати, і ми не хочемо, щоб українські діти зростали на чужині», – додала вона.
Водночас Олеся Ауліна, голова ГО «Об’єднані морем», зауважила, що потрібно залучити кадровий ресурс, якого не вистачає, особливо в органах Національної поліції.
«Тому що в нас один слідчий, а в нього мінімум 400-500 кримінальних проваджень, він просто фізично не може впоратись. В нього не вистачає часу зробити всі запити, видати постанови на передачу ДНК тощо.Потрібно також цей момент відпрацьовувати та працювати над ним. Тому що через це дуже багато втрачається часу у рідних, а в нас цього часу немає, бо кожен хоче свою людину знайти та повернути», – підкреслила вона.
Підсумовуючи, Олена Добича, голова ГО «ПОЛІГОН 56» зазначила, що потрібно усім об’єднатися та стати тилом для своїх рідних, для своєї влади, для всіх.
«Ми повинні об’єднатися і допомагати разом, усім, щоб ми усе це здолали, перемогли. Тільки разом ми все це зможемо», – додала вона.
Нагадаємо, щороку 30 серпня світ відзначає Міжнародний день зниклих безвісти. На початок травня 2023 року близько 23 тисячі українців внесено до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Серед них — військовослужбовці, цивільні, діти.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini