Олег Коріков, в.о Голови — Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України
Олег Коріков, в.о Голови — Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України, Медіацентр Україна
7 Вересня, 2022, 13:48

Погіршення ситуації з живленням ЗАЕС може призвести до аварії та викиду радіації — в. о. Головного інспектора з ядерної безпеки

Погіршення ситуації з електричним живленням Запорізької атомної електростанції може призвести до  аварії на об’єкті. Про це під час брифінгу у Медіацентрі Україна заявив виконувач обов’язків Голови —  Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков. За його словами, Зараз ЗАЕС втратила зовнішнє електроспоживання, тобто зв’язок з енергомережею України, тож станція змушена виробляти електрику для власних потреб самостійно.

«Але подальше погіршення ситуації, подальша відсутність живлення від зовнішнього джерела електропостачання призведе до того, що ми будемо вимушені експлуатувати резервні дизельні електростанції, а запаси дизельного палива в умовах війни дуже складно поповнювати. Адже необхідно 4 цистерни дизельного палива на добу. Тобто ми можемо потенційно потрапити в ситуацію, коли закінчиться дизель, і це може призвести до аварії з пошкодженням активної зони реакторів, і з викидом радіоактивних продуктів у навколишнє середовище. Це матиме не лише наслідки для території України, але і однозначно матиме транскордонні наслідки», — заявив Олег Коріков.

Тож, за словами виконувача обов’язків Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки, на ЗАЕС необхідно провести демілітаризацію, деокупацію, відновлення електричного постачання і постачання дизпалива. А також подальші дії з повернення станції у безпечний стан. Тим часом, за інформацією Олега Корікова, Україна розглядає варіант зупинки Запорізької атомної електростанції.

«Якщо виникнуть відповідні умови, які потребуватимуть зупинки станції, то станція, енергоблок №6, буде зупинена», — пояснив виконувач обов’язків Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки.

Нагадаємо, У Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікували звіт за підсумками свого візиту на Запорізьку атомну електростанцію, який відбувся 1 вересня. Документ включає подробиці про роботу МАГАТЕ в Україні від 28 квітня до 5 вересня. Основна і найбільш об’ємна його частина присвячена ситуації на Запорізькій атомній станції. МАГАТЕ вказує, що з початку захоплення станції росіянами були суттєво порушені всі 7 основ ядерної безпеки: порушена фізична цілісність, порушена працездатність систем безпеки, складні умови для персоналу, пошкодження сторонніх джерел живлення, ускладнення ланцюгів постачання, проблеми з працездатністю планового радіаційного моніторингу та аварійних заходів на майданчику, проблеми з підтримкою.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini