Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA, Медіацентрі Україна – Укрінформ
18 Листопада, 2022, 15:19

Почала працювати експериментальна процедура оформлення посвідчення на повернення українців, які були депортовані до рф – Альона Луньова

В Україні почала працювати процедура видачі посвідчень на повернення депортованих до росії українців, які опинилися в рф без документів. Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ розповіла директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

“Тривалий час велися обговорення, як можна допомогти українським громадянам, які були депортовані на територію рф, і забезпечити їхню можливість покинути цю територію – повернутися в Україну або виїхати в треті країни. І таке рішення було знайдено. Це експериментальний проєкт, який було прийнято Кабінетом Міністрів України. Він стосується можливості видачі посвідчення на повернення особи в Україну на території України. Цього раніше не було: зазвичай такі документи видаються на території інших країн – для того, щоб громадянин України міг повернутися, якщо втратив, загубив документи чи вони були знищені”, – розповіла Луньова.

З 14 листопада 2022 року, якщо громадянин України опинився на території рф, діють процедури, згідно яких посвідчення на повернення в Україну може бути оформлено Державною міграційною службою в Україні. 

“Є два шляхи, як це може відбутися. Перший – це заява родича, близької особи, яка звертається до будь-якого управління Державної міграційної служби на території України і подає комплект документів для того, щоби посвідчення на повернення їхнього родича було оформлено. Після цього родич отримає документ і зможе передати його на територію рф або переслати через волонтерські організації тощо. Другий механізм – для ситуації, коли у депортованої особи немає родичів в Україні. Тоді вона може звертатися до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. В інтересах цієї особи Міністерство звертається до Державної міграційної служби та оформлює це посвідчення на повернення особи”, – розповіла фахівчиня.

Луньова наголосила: якщо громадянин України опинився на території рф, Центр прав людини ZMINA у будь-якому разі радить йому їхати з країни, адже українці в росії перебувають під особливою увагою ФСБ та влади, тому залишатися там небезпечно.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini