Фото з відкритих джерел
27 Квітня, 2023, 15:21

Під час допитів та тортур цивільного населення росіяни найчастіше використовували електричний струм –  дослідник Центру прав людини ZMINA 

Таку інформацію під час презентації в Медіацентрі Україна – Укрінформ дослідження про тортури і жорстоке поводження з цивільним населенням на українських територіях, які перебували під російською окупацією озвучили представники Центру прав людини ZMINA.

Зокрема дослідник Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок повідомив, що в ході дослідження вдалося з’ясувати, що в квітні та травні 2022 року рф почала активно застосовувати фільтрацію до цивільного населення, відбираючи певні категорії громадян, яких вважали для себе нелояльними та небезпечними.

«Це дуже часто були ветерани АТО, колишні військові, родини колишніх військових, громадські активісти патріотичні, учасники Євромайдану, наприклад, або будь-які цивільні волонтери. Це могли бути представники місцевого самоврядування, місцевої влади, представники поліції, або просто неформальні лідери в громадах, які користувалися якимось авторитетом. Всіх цих людей росіяни цілеспрямовано затримували, допитували, катували», – зазначив дослідник.

Водночас під час презентації дослідження було оприлюднено інформацію, що найчастіше росіяни катували українців струмом. 

Крім того, дуже розповсюдженими були різноманітні випадки побиття: ударами рук чи ніг, металевими чи пластиковими трубами, дерев’яними битками чи спеціальними поліцейськими кийками. Також постраждалі перебували під постійним психологічним тиском, були свідками катувань інших осіб, стали жертвами різноманітних форм залякування.

«До вчинення цих допитів і до тортур в різний спосіб причетні фактично всі російські підрозділи. Поліцейські функції на окупованих територіях часто виконувала фсб рф. Але при цьому так само до цих злочинів залучені і військові підрозділи, і підрозділи так званих лнр та днр. Опитані наші дуже часто говорять про більшу жорстокість іноетнічних формувань, тобто умовних кавказців, або бурятів. Про непередбачуваність та більшу жорстокість іноді від представників так званих лнр та днр. Але загалом ситуація може дуже відрізнятися від кожного населеного пункту», – додав Борис Петруньок.

Зазначимо, що фахівці Центру прав людини ZMINA в рамках дослідження  зібрали інформацію щодо тортур цивільного населення з лютого 2022 року по березень 2023 року на прикладі Київської, Харківської та Херсонської областей. Так, за цей період вдалося зафіксувати 345 таких випадків.

З них 300 кейсів було зафіксовано  за протоколом Берклі з відкритих джерел, а ще 45 випадків – задокументували шляхом глибинного опитування постраждалих та свідків тортур під час польових місій на Харківщину, Київщину та Херсонщину.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini