1 Вересня, 2023, 19:01

Олег Коріков: російські терористи значним чином впливають на роботу місії МАГАТЕ

Присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС – це безперечний факт підтримки України міжнародною спільнотою. Постійна присутність експертів МАГАТЕ на ЗАЕС дозволяє Україні отримувати інформацію про стан безпеки, обладнання та систем, а також про протиправні злочинні дії окупантів, які відбуваються на ЗАЕС.

Але попри позитивні зрушення, спільно з МАГАТЕ не вдалося забезпечити безпеку на Запорізькій АЕС. Вона перетворилася з виробника електрики на споживача. Легітимний менеджмент втратив доступ на ЗАЕС, в рази скоротилася чисельність українського персоналу, який має відповідний фах та доступ на ЗАЕС – рік тому працювало близько п’яти тисяч українського персоналу, зараз залишилося близько тисячі.

На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосив в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

«Фізичний доступ повністю контролюється окупантами. Не надається повний доступ МАГАТЕ до територій, обладнання та систем атомної електростанції. Окупанти вирішують, яку саме інформацію надавати, передавати МАГАТЕ, в які саме приміщення, на яку саме територію їх допускати чи ні. Тобто російські терористи значним чином впливають на роботу місії МАГАТЕ», – зазначив Олег Коріков. 

Він також додав, що на сьогодні не відновлена онлайн-передача даних радіаційного моніторингу промислового майданчика Запорізької АЕС до українських інституцій та міжнародної системи, яку окупанти припинили в травні.

Це, наголосив Олег Коріков, значним чином ускладнює реагування на можливу радіаційну аварію та фактично позбавляє Україну можливості повною мірою виконувати вимоги міжнародної конвенції з оперативного оповіщення про радіаційні аварії. І це в умовах, коли залишається деградованою система  аварійної готовності реагування.

Експлуатація Запорізької АЕС, зауважив він, відбувається з порушенням міжнародно визнаних принципів безпеки та з порушенням умов ліцензії.

«Енергоблоки не переведено в “холодний стан”, як цього вимагає ліцензія, не відбувається вчасне технічне обслуговування, ремонти, тобто не підтримується обладнання в працездатному стані. Частина територій АЕС замінована виробничі приміщення енергоблоків №1, 2,3, 4 продовжують використовуватися як укриття для мілітаристської техніки, зброї вибухівки», – пояснив він.

Олег Коріков підкреслив, що цивілізований світ, що експлуатує мирні ядерні установки має визначитися та ізолювати ядерного терориста за рахунок економічної і політичної ізоляції.

Він додав, що єдиний варіант забезпечити безпеку на ЗАЕС – це деокупація, демілітаризація і повернення її під повний контроль легітимного оператора НАЕК «Енергоатом» і легітимного органу регулювання ядерної та радіаційної безпеки Державної інспекції ядерного регулювання України.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini