15 Серпня, 2023, 18:54

Культурна спадщина: яких збитків зазнають пам’ятки від свавілля окупантів 

Більш як півтисячі об’єктів культурної спадщини, у тому числі пам’яток, були пошкоджені або знищені внаслідок російської агресії. На окупованих територіях росіяни вже провели сотні археологічних розкопок і планують ще. 

Таким чином, українців позбавляють тих пластів культури та історії, які не були вивчені досконально і відтепер втрачені назавжди. Окупанти розікрали фонди музеїв на окупованій території, як, наприклад, Херсонський краєзнавчий музей чи Кам’яну Могилу на Запоріжжі, а також витягають цінності із землі вздовж траси Таврида та у Херсонесі Таврійському, який входить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ питань археологиня Інституту археології НАН України Евеліна Кравченко зазначила, що необхідно залучати міжнародне законодавство, міжнародне право для того, щоб повертати, або якимось чином впливати на переміщення окупантами речей культурної спадщини України.

Зокрема йдеться про такі категорії рухомої культурної спадщини як: речі, здобуті у процесі розкопок, речі, переміщені із пограбованих українських музеїв до Криму,  речі, отримані у результаті розкопок або металодетекторного пошуку приватними особами, що відсутні у правовому полі України, не залучаються до музейного обігу та, ймовірно, усі збуваються на нелегальних аукціонах.

Водночас Евеліна Кравченко зауважила, що в питанні, що стосуються розкопок, які неправомірно проводить росія, зокрема в тимчасово окупованому Криму, йдеться про тисячі об’єктів.

«Це сотні тисяч об’єктів – йдеться про Херсонес. Про увесь Крим – там йдеться про мільйони. Це колосальна кількість речей, отриманих тільки від археологічних розкопок, які проводилися організаціями. Ми не маємо статистики по вивезених у Крим речах, пограбовані в Херсонщині й Запоріжжі. Це також цифри у десятках, а може й сотнях тисяч. Я думаю, що не всі вони переміщені до музеїв у Криму, а частково просто пограбовані або інакше вони зникли в тому напрямку. І ми не маємо статистики «чорних» археологів, тобто металодетекторного пошуку по Криму», – пояснила вона.

Своєю чергою Андрій Луцик, експерт з питань охорони культурної спадщини Регіонального центру прав людини, зауважує, що кампанія з будівництва, яку веде росія на території тимчасово окупованого Криму, проходить без грунтовних досліджень щодо того, які культурні шари можуть бути знищені під час такого будівництва. Яскравим прикладом, за його словами, є траса Тарвида.

«Саме будівництво відбувалося астрономічно швидкими темпами. І для робіт археологічних залучалися археологи ледь не з усієї росії. Тому що треба було за один археологічний сезон  розкопати квадратні кілометри культурного шару. Залучалися археологи з території росії, які ніколи не працювали з кримськими пам’ятками, вони не працювали з пам’ятками такого типу, який вони розкопували під час будівництва траси Тарвида», – пояснив він і зазначив, що при тій швидкості будівельних робіт належну поетапну розвідку провести неможливо.

Водночас Андрій Луцик зауважив, що українські вчені не можуть мати матеріалів таких археологічних досліджень.

«Єдина інформація, яку вони отримують, – це умовний «секонд хенд», це те, що написали російські вчені про ці пам’ятки. І будь-який вчений, який досліджує цей період, цей регіон, змушений спиратися на їхню роботу, і він ніяк не може проаналізувати цю роботу, аби зробити свої висновки, не маючи матеріалу археологічних розкопок. Вони цими роботами позбавляють Україну права на історичну пам’ять та культуру», – додав експерт.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini