Юрій Пойта, керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, Медіацентр Україна-Укрінформ, 8 серпня
8 Серпня, 2022, 13:32

Ймовірність того, що Китай надасть допомогу росії  – низька, але Україна має переглянути двосторонні стосунки з Пекіном – Центр дослідження армії

У Китаю з Україною добре налагоджена двостороння співпраця в агро та військовому секторах. Тому, можна було б сподіватися на значну підтримку Китаєм України у тій війні, яку розв’язала росія. Але цього не відбувається. Тому необхідно зрозуміти, як в подальшому будувати наші  двосторонні відносини.

Про це в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Юрій Пойта.

За словами Пойти, Китай потужний торговий партнер України – він лідирує серед імпортерів українських продуктів. Але Пекін так і не став потужним інвестором в економіку нашої держави.

«Проблема військово-технічної співпраці полягала в тому, що вона рухалась в один бік – Україна продавала Китаю технології, але натомість не отримувала нічого – ні технологій, ні озброєння. Також проблемним аспектом був кейс «Запоріж Січі», коли Пекін намагався отримати доступ до технологій поза офіційними джерелами», – розповів аналітик.

Станом на 2021 рік стало зрозуміло, що Китай не друг України, але торговий партнер. Після повномасштабного вторгнення росії, експерти почали називати політику Пекіну – проросійська нейтральність: «З одного боку Китай підтримує незалежність та суверенітет України, але з іншого – робить кроки проти наших національних інтересів – голосує проти українських резолюцій в ООН, ніколи не засуджує дії рф стосовно війни,  вину за російсько-українську війну Китай покладає на НАТО, виступає проти надання озброєння».

Юрій Пойта наголосив, що навіть на порядку денному Китай не розглядає Україну – як самостійну державу. Лише як зону інтересів росії, яка тимчасово опинилась під дією США.

«Наразі позиція Китаю поки що більш-менш прийнятна для України. Поки Пекін не надає зброю росії. Все, що можемо зробити – не здійснювати кроків, які б призвели до того, що Китай стане ворогом. Але водночас ми маємо посилювати свої позиції та чітко окреслити сфери співпробітництва з Китаєм. Зокрема, не допустити будівництво Китаєм мережі 5 G на території нашої держави, що може надати доступ їм до чутливої інформації»,-  наголосив він.

Водночас Юрій Пойта назвав можливість того, що Китай надасть допомогу росії малоймовірною

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini