Виконавча директорка Центру Громадянських Свобод Олександра Романцова у Медіацентрі Україна, 22 червня
22 Червня, 2022, 12:50

Ініціатива  «Трибунал для путіна»: задокументовано близько 9 тис.  злочинів росії, вчинених на території України

Близько 9 тисяч епізодів злочинів рф на території України задокументували учасники ініціативи «Трибунал для путіна». Про це під час брифінгу у Медіацентрі Україна розповіла виконавча директорка Центру Громадянських Свобод Олександра Романцова. Зазначила, що ініціативу  «Трибунал для путіна» створили правозахисні організації задля здійснення масштабного трибуналу  над  всієї вертикаллю путінської влади за агресію щодо України.   

«Правозахисники, які з 2014 року мали досвід документування воєнних злочинів, злочинів проти людяності, злочинів геноциду та злочинів агресії, об’єдналися для того, щоб, по-перше, сформувати повноцінну базу всіх потенційних епізодів таких злочинів, по-друге, взаємодіяти з правоохоронними органами по всій країні. Це дуже важливо. В нас є представники організації в кожному регіоні України, які займаються збором даних саме щодо воєнних злочинів. Таким чином наша база зараз нараховує близько 9 тисяч епізодів і для нас це не межа», —  розповіла Олександра Романцова.

За словами Романцової, ініцатива взаємодіє з ОБСЄ, з комісіями ООН, з Європейським судом з прав людини, а також  із Міжнародним кримінальним судом.

«Ми хочемо ще створити повноцінний трибунал на полях ООН, за який буде безпосередньо голосувати Генеральна асамблея ООН. Тобто кожна країна в світі, яка входить в ООН, буде голосом», — каже Олександра Романцова.

Серед іншого, для збору інформації учасники ініціативи можуть використовувати повідомлення у ЗМІ чи в мережі. Також людина  особисто може розповісти про злочини рф на першій сторінці сайту Української Гельсінської спілки з прав людини. А ще представники ініціативи активно взаємодіють з  українськими правоохоронцями.

«Ми співпрацюємо з правоохоронними органами. У нас на сьогодіні не було таких моментів, щоб нам щось заборонили робити. Просто знають, що ми цю інформацію не викладаємо в загальні джерела», — зазначив адвокат, координатор приймальні Української Гельсінської Спілки з прав людини у Краматорську Олександр Кадієвський.

Учасники ініціативи  «Трибунал для путіна» зазначають, що у міжнародній судовій практиці є позитивний кейс, коли до трибуналу були притягнуті навіть пропагандисти. 

«Є кейс Нюрнберзького процесу, де до відповідальності були притягнуті власне і пропагандисти, які розпалювали війну», — підсумував Руслан Тополевський, ГО «Центр правових та політичних досліджень «СІМ».

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini