Фото Медіацентр Україна – Одеса: Анна Вишнякова, голова ГО “LingvaLexa”, юрист у сфері міжнародного кримінального права
7 Вересня, 2023, 15:47

Ефективною стратегією доказу геноциду в Україні буде акцентування на знищенні культурної спадщини – експертка з міжнародного кримінального права 

Тому що не все те, що росіяни вчиняють в Україні, можна формально кваліфікувати як геноцид. Про це на брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса розповіла Анна Вишнякова, голова ГО “LingvaLexa”, юрист у сфері міжнародного кримінального права.

За її словами, зареєстровано вже понад 100 тисяч воєнних злочинів росіян в Україні, але докази про вчинення геноциду мають бути дуже “якісними”.

“Не все те, що росіяни вчиняють в Україні, можна кваліфікувати як геноцид. Є воєнні злочини – вбивство цивільних осіб, катування, ґвалтування, руйнування цивільних об’єктів. Є питання, як кваліфікувати”, – зазначила експертка.

“Щоб довести геноцид, нам треба довести, що цивільних осіб вбили не просто, тому що вони опинилися на території України та не просто, тому що вони є українцями. Тому що це буде воєнний злочин або злочин проти людства. Тут треба довести, що цих цивільних осіб вбили для того, щоб вбити усю українську націю. Це називається спеціальний геноцидний умисел. Головне – це саме довести, що у голові у злочинців було знищення української нації”, – зазначила експертка. 

Вона зазначила, що задля цього треба довести, що злочини російської армії в Україні були частиною державної політики росії. 

“Треба підіймати накази, треба підіймати свідчення, що був намір знищити весь український народ. Ефективна стратегія – збір даних щодо знищення культурної спадщини. Треба збирати злочини проти культурної спадщини, коли вони палили українські книги. Це треба робити стратегічно та технічно, з моєї точки зору, це чи не єдина стратегія доведення злочинів геноциду” – додала експертка.

Також вона зазначила, що коли володимир путін дав 64-ій окремій мотострілецькій бригаді звання “гвардійської”, він “надав підтримку тому, що відбувається”.

“В Руанді був кейс про керівника чайної фабрики. Він не зробив нічого, щоб працівники цієї чайної фабрики не вчиняли геноцид… Якщо путін нагороджує когось, він мотивує та заохочує певні дії. І це теж може бути певним доказом. Але не єдиним”, – додала експертка.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini