24 Січня, 2023, 14:55

Дослідження Telegram як потенційної точки входу для російської дезінформації та пропаганди: з 24 лютого зібрано 5,5 тисяч кейсів — VoxCheck

Троє з чотирьох українців читають новини переважно у соціальних мережах. Більшість опитаних надають перевагу Telegram, де російська пропаганда почувається найкомфортніше, адже контент майже не модерується. Детальніше про це розповіли учасники дискусії «Пропаганда в смартфоні: чи став Телеграм розплідником російської пропаганди» у Медіацентрі Україна — Укрінформ.

«Як показало дослідження USAID/Internews, понад 60% українців обирають Telegram як основне джерело для отримання новин. З колегами ми сконцентрувалися на Telegram як на потенційній точці входу для російської дезінформації та пропаганди. Дійшли до дослідження по 59 російських та проросійських Telegram-каналах, зібрали 5,5 тисяч кейсів дезінформації і сформували основні 19 наративів ворожої пропаганди. Метою нашого дослідження було показати, що є канали, які мімікрують під цілком українські ресурси, вони нібито намагаються писати про український контекст і доносити таку своєрідну „альтернативну інформацію“. Однак по факту вони є ретрансляторами російських наративів», — заявила керівниця проекту VoxCheck Світлана Сліпченко.

«Найпопулярніші з тих наративів, що ми виявили, — про так звані небезпечні військово-біологічні лабораторії в Україні. Це понад 900 кейсів дезинформації. Про терористичні нібито дії української влади, нібито, що ми влаштовуємо теракти, чи пряме формулювання, що Україна — це держава терорист, — це понад 500 кейсів. І різні фейки, спрямовані на те, щоб виправдати російську агресію проти України, це і про причини нападу, і про нібито українську політику, яка призвела до того, що росія змушена була реагувати, — це понад 400 кейсів. Понад 300 кейсів дезінформації було про те, що нібито Україна влаштовує у світі продовольчу кризу, а не росія. Дуже поширений наратив, що українці прагнуть приєднатися до росії, — це понад 300 кейсів. І також дуже поширений наратив: заперечення того, що росія взагалі вчиняє воєнні злочини в Україні. Тобто розмивання того, хто несе відповідальність», — повідомила аналітикиня VoxCheck, співавторка дослідження Мирослава Маркова.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini