19 Квітня, 2023, 16:28

Збитки через заборону імпорту українського зерна низкою європейських країн будуть доволі великими – Роман Сластьон

Рішення європейських країн щодо ввозу українського зерна призведуть до значних збитків та можуть суттєво позначитися на цьогорічній посівній кампанії.

Про це заявив генеральний директор «Українського клубу аграрного бізнесу» Роман Сластьон під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Збитки однозначно є. Підрахунок ще не проводився, тому що ситуація не зовсім визначена. Дехто ще очікує можливості транзиту, ще не розвертає свої вантажівки чи вагони, не перетасовує в інші країни. Але це однозначно збитки. Збитки і через простій продукції. Багато виробників вже пройшли українську митницю, але не пройшли кордон з Польщею. Така продукція завертається назад, це рахується як імпорт назад до України з необхідністю сплати ПДВ та інших податкових зборів. Тому це доволі суттєва проблема і збитки будуть доволі великі», – зазначив він.

Крім того, за словами експерта, сьогодні в питанні українського зерна наклалося декілька негативних тенденцій. Зокрема й те, що заборона імпорту з боку європейських країн припадає саме на пік посівної.

«Зараз після тривалих дощів аграрії заходять масово в посів культур і тепер знову не розуміють, що їм робити, чи їм сіяти, і які саме культури, чи буде потрібна продукція і, чи буде можливість її експортувати», – зауважив він.

Роман Сластьон також підкреслив, що наразі є складнощі і в роботі «зернового коридору», а саме блокування з боку росіян роботи інспекцій.

«З 17-18 квітня де-факто не було проведено жодної інспекції на вхід і на вихід до українських портів. Сьогодні тривають переговори в Туреччині щодо можливості відновлення принаймні перевірок у форматі 2-3 судна на добу. Це абсолютно не відповідає можливостям та потребам наших портів і тим обсягам зерна, які залишаються. Але, тим не менше, це – крок для того, щоб показати нашим партнерам, ООН та Туреччині, в рамках зернової угоди, що вони теж мають вплив та дотримуються зі свого боку взятих зобов’язань».

Нагадаємо, після розпорядження уряду Польщі тимчасово заборонити імпорт зерна та низки інших продовольчих товарів з України, уряд Угорщини  також заборонив до 30 червня 2023 року постачання українського зерна, олійних культур та «деяких інших» сільгосппродуктів. Запровадження подібної заборони нині обговорює керівництво Болгарії, Румунії та Словаччини.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini