Збереження культурної спадщини: на Черкащині реалізували проєкт «Культурний вимір села Мошни»
У селі Мошни Черкаської області, де в місцевій громаді зосереджена ціла колекція пам’яток архітектури та архітектурних стилів, протягом чотирьох місяців тривала робота над реалізацією проєкту «Культурний вимір села Мошни». Він, зокрема, передбачав створення сайту, стендів, цифрових проєктів об’єктів культурної спадщини, тривимірних моделей, дослідження самих об’єктів та навчання громади підходу до роботи з культурною спадщиною.
Про це йшлося під час обговорення підсумків проєкту в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
Як зазначив Голова правління ГО «Україна інкогніта» Роман Маленков, попри те, що подібні проєкти вже реалізовувалися в міських громадах та великих містах, саме для сільської громади такий проєкт здійснювався вперше.
«Я думаю, що такий проєкт буде прецедентом, саме проєкт, створений для сільської громади. У нас подібні проєкти в міських громадах вже виконувалися неодноразово – у великих містах. Але стосовно сільської громади, стосовно провінції це виконано вперше. Проєкт повинен об’єднати усі аспекти функціонування і прогнозування майбутнього розвитку об’єктів культурної спадщини – це перше. І друге – проєкт показує, що культурна спадщина – це в першу чергу матеріальна культурна спадщина, яка є свідком і доказом минулих епох, доказом того, що залишили нам предки, і що ми повинні зберегти в першу чергу», – пояснив він.
У ході проєкту, крім реалізації низки інших поставлених цілей, вдалося зробити і повноцінний віртуальний тур, зазначив технічний директор ГО «Україна Інкогніта» Андрій Яровий.
«За допомогою цифрових тривимірних моделей, які розміщені у вільному доступі на сайтах та платформах, люди можуть побачити ці пам’ятки на власні очі, якщо фізичної можливості поїхати в це село зараз, наприклад, немає. Наші моделі були створені за допомогою технології фотограмметрії – це комбінація наземної та надземної зйомки. На кожен об’єкт ми робили близько 1 500 – 2000 знімків, вони разом усі з’єднувалися, і ми отримували детальну текстуровану тривимірну модель. Важливим моментом є те, що окрім того, що модель є гарної візуалізації, її можна з будь-якої сторони подивитися, побачити всі особливості будівель стилів, конструкцій, також ми отримали креслення, які допоможуть у збереженні та в майбутніх роботах, наприклад, по реставрації. Тобто це вже майже готова обмірна документація», – повідомив він та додав, що у ході проєкту вдалося виконати 8 зйомок і створити 8 цифрових тривимірних моделей.
Своєю чергою Краєзнавець Мошнівської громади Микола Якименко висловив переконання, що реалізація цього проєкту, окрім низки важливих аспектів, зокрема й інформаційною підтримкою допоможе зберегти культурні пам’ятки села.
«Проєкт поставив роботу з вивчення та збереження пам’яток на кілька рівнів вище. Миттєво, ще проєкт не закінчився, а вже відгукуються наші односельці, відгукуються колишні жителі Мошен з бажанням допомогти. І от якраз та інформаційна підтримка, яку нам дає цей проєкт, я сподіваюсь, допоможе нам зберегти ті пам’ятки, які ще, на жаль, в досить плачевному стані», – пояснив Микола Якименко.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini