4 Березня, 2024, 16:22

Запуск Московського механізму ОБСЄ щодо свавільного позбавлення свободи українських цивільних громадян росією: чому це важливо для України та як вплине на доведення злочинів рф

29 лютого 2024 року ОБСЄ запустила Московський механізм щодо свавільного позбавлення свободи українських цивільних громадян російською федерацією. Так, вже найближчим часом група незалежних міжнародних експертів розпочне розслідування злочинів, які вчиняє росія щодо цивільних українців.

Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

У широкому мандаті місії – встановлення фактів позбавлення свободи на окупованих територіях і дослідження супровідних злочинів, таких як катування чи нелюдське поводження. Підготовлений за результатами розслідування звіт стане важливим інструментом документування і доведення злочинів росії на міжнародному рівні.

Як зазначила в ході обговорення голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова, перевага Московського механізму в тому, що він дуже швидкий і звіт буде підготовлений вже протягом місяця роботи незалежних міжнародних експертів. 

«Для нас важливо було, щоб цей процес відбувся, щоб Московський механізм був запущений також по ще одному злочину росіян, на нашу думку, злочину проти людяності, оскільки він носить системний характер. І це один з перших, кроків по нашому алгоритму потенційного звільнення цивільних осіб, яких утримує росія», – зазначила Ольга Решетилова.

Запуск Московського механізму ОБСЄ щодо свавільного позбавлення свободи українських цивільних громадян росією є маленькою перемогою на міжнародній арені і кроком для подальшого звільнення цивільних заручників.

«Сам по собі звіт нічого не гарантує. Найбільше гарантує супровід цього звіту – адвокаційний, юридичний і будь-який інший. І це задача для українських неурядових організацій, для української держави, а також для наших міжнародних партнерів, щоб цей звіт надалі працював. Але оскільки Московський механізм дуже високо цінується і в експертному середовищі, і в юридичному, то висновки, які будуть висловлені там, очевидно, будуть мати вплив на ситуацію з розслідуванням і, очевидно, будуть мати вплив на звільнення цих цивільних осіб. Тому що це зробить ситуацію, яка нам тут в Україні очевидна, очевидною для всього світу», – пояснила Ольга Решетилова.

Водночас координаторка напряму документування воєнних злочинів Центру прав людини ZMINA Єлизавета Сокуренко висловила сподівання, що це провадження Московського механізму дозволить посилити тиск на росію щодо надання інформації про людей, яких вона незаконно утримує, допуску та більш активного доступу   Міжнародного комітету Червоного Хреста до українців, яких утримують на території рф.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini