Як забезпечити рівний доступ чоловіків та жінок до професії? Пояснює заступниця Міністра юстиції Людмила Сугак
Хибне уявлення про роль у суспільстві, розподіл професій на “жіночі” та “чоловічі” “ставить жінку в певну фінансову, економічну залежність, тому що вона не знає, до якого обсягу, наприклад, різних досягнень вона може дійти, якою професією може займатися, скільки може заробляти і на що має право. Звичайно, це певною мірою обмежує, порушує її права”.
Про це зазначила заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак у подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подкасту є Медіацентр Україна.
Людмила Сугак та ведуча Яна Брензей обговорили, зокрема, рівний доступ жінок та чоловіків до професій. Так, ведуча зазначила, що за результатами дослідження 2013 року, 60% опитаних українців/ок говорили про те, що є чоловічі та жіночі професії. І, наприклад, професія депутат, вчений – це “чоловіча історія”. А ось вчителька, медсестра – це для жінок.
Заступниця Міністра каже, що, в першу чергу, це питання просвітницької роботи, тому що можна прийняти багато законів, підзаконних актів, приєднатися до різноманітних міжнародних інструментів, вступати в міжнародні організації, але не інформувати суспільство, жінок про те, що вони можуть, на що мають право. І в результаті виникає така негативна статистика.
Людмила Сугак також зазначає, що в Україні існує Національна стратегія з прав людини, яка передбачає внесення змін і вдосконалення законодавства в частині гендерної рівності, зокрема щодо подолання розриву в оплаті праці, унормування доступу до роботи чоловіків і жінок. Крім того, Україна є стороною багатьох міжнародних договорів, які вимагають привести це питання у відповідність до міжнародних стандартів.
“Рівність і гендерна, як і будь-яка інша, – це основа демократичного суспільства і правової держави, а тим більше зараз, напередодні вступу України до Європейського Союзу, у нас є дуже багато зобовʼязань. У нас були зобовʼязання як в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (там є окремі розділи). Крім того, в рамках Європейського Союзу приймається низка директив, актів права Європейського Союзу, які є дороговказами для країн-членів Європейського Союзу, як їм діяти в цьому напрямку. Крім того, Хартія прав Європейського Союзу прямо говорить про те, що повинна бути рівність між правами жінок і чоловіків”.
За словами заступниці Міністра, хоча положення права ЄС нині ще не є частиною українського законодавства, але Україна має зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію та інших механізмів. “І ми, прагнучи стати частиною європейської правової сімʼї, можемо працювати вже на випередження: адаптувати, наближати наше законодавство до права Європейського Союзу”.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini