29 Липня, 2022, 17:14

“Як війна впливає на економіку України та світу”: дискусія за участі Павла Шеремета

пільний проект Медіацентру Україна та львівського незалежного медіа-хабу “Твоє місто” стартував 27 липня. В приміщенні редакції медіа-хабу відбувся перший ефір за участі екс-міністра економіки та торгівлі України Павла Шеремета. Тема розмови: як війна впливає на економіку України та світу. 

Пропонуємо найцікавіші цитати спікера: 

–       Як ця війна впливає сьогодні на Україну та світ? Які наслідки ви як економіст бачите в різних сферах нашого суспільного життя?

– Наслідки важкі і суворі; це природно для жорстокої війни. Україна зазнала жорстокого нападу. Це якийсь варварський чи середньовічний напад… Тепер від 5 до 6 млн людей покинули країну, і з них, можливо, 2 млн повернуться, але 4 млн — ні. Уявіть собі, що буде через 5–10 років: у нас будуть самі пенсіонери, бо вони нікуди не виїжджають. Нормальне співвідношення між молоддю, яка утримує пенсіонерів, і пенсіонерами — це 3 до 2 або 5 до 1. В Україні до війни було 1 до 1, а після війни співвідношення взагалі стане оберненим, а це значить, що на нас чекають дуже тяжкі часи. А втім — ми повинні вижити. 

–       А що потрібно, щоб вижити як держава?

–       Усіляко підтримувати Збройні Сили України: служити в них або просто підтримувати в інший спосіб, зокрема сплатою податків, усією волонтерською роботою та всією допомогою, яку ми отримуємо з-за кордону. Якщо армія зазнає поразки, держави не буде. Нам слід поглянути на ситуацію з державним бюджетом, а вона вельми похмура. Ми вже маємо дефіцит у 5 млрд доларів, і він зростатиме й далі. Нам потрібно від 2 до 4 млрд доларів, щоб закупити газ на зиму. 

–       До російської агресії на Україну припадало близько 20% загальносвітового експорту зерна. Ми мали міцні позиції в експорті металургійної продукції, і ці ринки ми зараз втрачаємо. Як це позначиться на нашій економіці? Чи буде достатньо просто створити умови для вільної економіки?

–       Це вільна економіка. Спроможність експортувати наше зерно з Одеси у різні країни світу — це теж економічна свобода, але тут ми ведемо розмову про зовнішню свободу. Наше місце у світі забезпечене за нами років на 5: Україна надто важлива для того, щоб її можна було так швидко замінити. Мене непокоять різні галузі: металургія та сільське господарство потрапили в біду, а от інформаційні технології процвітають. За даними NY Times, внесок ІТ у ВВП України за перші 5 місяців минулого року становив 2,5 млрд доларів, а цього року він сягнув уже 3,1 млрд доларів. Керівники ІТ-бізнесу перетин кордону перетворився на проблему.

–       Багато людей у світі почуваються втомленими від України. Чому світ не повинен залишатися байдужим до України? Як війна впливає на світ?

–       Західні сусіди України добре нас розуміють, крім однієї країни, а решта дуже добре усвідомлюють, що відбувається, бо вони можуть виявитися наступними. Вони хочуть, щоб Україна стояла між ними та Росією. Ми захищаємо своїх західних сусідів від удару, а якщо ми зазнаємо поразки, то наступного удару буде завдано по них.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini