24 Липня, 2023, 13:27

Висвітлення питань ґендерної рівності, запобігання насильству та проявам сексизму – відбулася презентація Методичних рекомендацій для медіа

В Медіацентрі Україна – Укрінформ відбулася презентація Методичних рекомендацій з висвітлення в медіа ґендерної рівності, запобігання насильству, проявам сексизму та ґендерних стереотипів. Головна мета напрацювання – підвищення розуміння принципів ґендерної рівності та забезпечення використання в медіа єдиних підходів та інструментів формування нульової толерантності до насильства, зокрема за ознакою статі. 

Так, під час заходу заступник Міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції Тарас Шевченко наголосив, що тема гендерної рівності в медіа має достатньо багато аспектів. За його словами, крім питання самого висвітлення в ЗМІ, є також питання представленості в ефірі. Зокрема й те, що кількість коментаторок і експерток в телевізійному ефірі має зростати. 

«Тому це не менш важливе питання, щоб у сюжетах, в ефірі, серед тих осіб, у кого беруть експертні коментарі, і жінки, і чоловіки були представлені максимально рівно, оскільки це також питання ґендерної рівності», – пояснив він.

Водночас Урядова уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко зауважила, що сьогодні є чимало міфів, спекуляцій, маніпуляцій і дезінформації навколо гендерної проблематики. І ці Методичні рекомендації допоможуть використовувати ті інструменти для журналістів, блогерів, всіх, хто працює в сфері масових комунікацій, для того, щоб протидіяти таким маніпуляціям.

«Вони пояснюють терміни, вони пояснюють, що потрібно робити, що не потрібно, як від стереотипів, упереджень можна перейти до гендерної дискримінації, яка приносить шкоду людині, групі людей або суспільству», – зазначила вона.

За словами Катерини Левченко, такі Методичні рекомендації мають застосовуватися і для навчань, тренінгів, для сенситивізації журналістської спільноти, для того, щоб і нові теми, нові питання висвітлювалися коректно.

«Ці питання на часі, тому що ці питання стосуються нас із вами, вони стосуються людей, вони стосуються тих, хто працює, захищає, страждає. Всі люди різні, і тому для ефективної політики, спрямованої на забезпечення потреб, інтересів наших громадян, нам важливо враховувати особливості різних груп, в тому числі жінок і чоловіків», – наголосила вона.

Водночас начальник контрольно-аналітичного управління Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Олександр Дяченко наголосив на доволі оптимістичних прогнозах та зауважив, що ґендерний баланс це не просто про реалізацію чиїхось прав чи виконання єврозобов’язань. Ґендерний баланс, за його словами, – це в першу чергу про ефективне використання людського потенціалу. 

«Ми розглядаємо це питання ширше – це не тільки про права чоловіків і жінок  – це впринципі про пошук і викорінення шкідливих соціальних  стереотипів. Викорінення таких стереотипів на практиці означає, що кожна людина, яка живе в цій країні, яка позбулася стереотипів, що їй щось не можна, бо вона належить до певного віку, певної статі, до певної іншої соціально-вразливої, групи, вона вірить в те, що права її можуть бути реалізовані, і вона іде і реалізовує свій потенціал», – зазначив він.

Крім того, Олександр Дяченко наголосив, Що роль медіа у процесі викорінення стереотипів і донесенні правильних конструктивних думок переоцінити неможливо.  

«Шлях рекомендацій і демонстрації правильного прикладу позитивно впливає на медіа  і реально змінює їхню діяльність на краще – стереотипів стає менше, фемінітиви вживаються, редакційні статути змінюються», – додав він.

До війни, за його словами, в цьому питанні спостерігалася позитивна динаміка. Він висловив сподівання, що і в цей складний період за рахунок моніторингу, рекомендацій, вдасться зберегти таку ж позитивну тенденцію.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini