Фото Медіацентр Україна – Одеса: доктор Джошуа Креймайер, доцент кафедри клінічного консультування з питань психічного здоров’я в Християнському університеті Колорадо
13 Квітня, 2023, 16:54

“Ветерани мають найшвидше повертатися до нормального життя та відчувати себе потрібними” – військовий психолог з США

Якщо не займатися системною реабілітацією колишніх фронтовиків, українське суспільство може зіткнутися зі зростанням випадків домашнього насильства, зловживанням психотропними препаратами та зростанням кількості суїцидів. Таку думку під час брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса висловив доктор Джошуа Креймайер, військовий психолог, доцент кафедри клінічного консультування з питань психічного здоров’я в Християнському університеті Колорадо.

Він розповів, що з лютого 2022 року допоміг підготовити декілька сотень спеціалістів в Україні, які працюють с посттравматичним стресовим розладом у ветеранів.

Креймайер також дав декілька порад, що можна робити, щоб ветерани війни щонайшвидше повернулися до нормального життя. “З війни повертається зовсім інша людина. Це необхідно розуміти, і якщо родина ветерана це розуміє, це значний крок уперед. Не можна ставити ветерану прямі питання про його військовий досвід. Треба створювати такі ситуації, в яких вона сама захоче поділитися цим, і тоді їй можна буде допомогти”, – розповів фахівець.

Він додав, що дуже важливо, щоб ветеран як найшвидше повертався до свого рутинного, довоєнного життя. 

“Наприклад, якщо батько читав дитини казки на ніч, потрібно до цього повертатися. Також маємо розуміти – коли хтось з родини йде на війну, на його партнера покладаються додаткові побутові обов’язки того, хто пішов. І коли ветеран повертається, необхідно повернути йому функції, які виконував у родині до війни”, –  зазначив доктор Креймайер.

Також він зазначив, що людині, яка пішла на фронт, після повернення до цивільного життя дуже важливо знову почувати себе потрібною суспільству.

“В США та західних країнах є організація “Місія продовжується”, в якій залучено дуже багато ветеранів. Вони знаходять нові способи, як можуть допомагати суспільству – наприклад, усунення наслідків катастроф.  І вони знову почувають себе корисними”, – додав фахівець. 

І якщо таких умов для колишніх фронтовиків не буде створено, українське суспільство може зіткнутися зі зростанням випадків домашнього насильства, зловживанням психотропними препаратами та зростанням кількості суїцидів, вважає доктор Креймайер.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini