8 Січня, 2024, 13:27

Важливо, аби питання імпорту електроенергії було вирішене системно – Олександр Харченко

Імпорт електроенергії наразі відбувається, але не в дуже великому обсязі. Тому це питання важливо вирішити, зокрема з точки зору обмеження ціни на ринку електроенергії, що наразі введені.

Таку думку під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ висловив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

«Імпорт відбувається, не в дуже великому обсязі відбувається. Якщо чесно, хотілося б, аби його було набагато більше. Національний регулятор має зайнятися цією проблемою і має її вирішувати. На жаль, це певний острах свідомих дій, чи в принципі активної діяльності нашого регулятора. Через те, що введені обмеження ціни на ринку електроенергії, фактично часто виявляється ситуація, коли в той момент, коли потрібно імпортувати, ціна на європейському ринку трішки вища, ніж стоїть це обмеження. І в результаті компанія, навіть якщо в неї є контракт на імпорт електрики, не може імпортувати, бо має сплатити більше, ніж стоїть обмеження регулятора», – пояснив він.

За словами Олександра Харченка, це питання досі не вирішене, попри те, що воно вже кілька місяців дуже активно обговорюється всіма експертами.

«Оскільки проблема не вирішена, то що буде відбуватися в останній момент, якщо виникне дефіцит, Укренерго вийде за аварійною допомогою до країн-сусідів, є велика ймовірність, що ця допомога буде надана, але вона є значно дорожчою за звичайний імпорт. Це так звана електрика останньої надії, коли вона надходить по максимально ринковій ціні, яка була в цей день в країні, звідки вона надходить.  Тому, звісно, було б краще, щоб питання імпорту було вирішено системно, аби щонайменше великі компанії могли імпортувати електрику спокійно, а в нас вистачає великого виробництва, яке було б зацікавлене в нормальному контрактуванні електрики без обмежень, які інакше на них реально випадають», – додав він.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini