24 Квітня, 2024, 17:15

В Україні створили Пам’ятку для ефективного розслідування та судового розгляду справ сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом

За даними Офісу Генеральної прокуратури, наразі зафіксовано 274 кримінальні справи щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), більшість з яких вже передані до суду. Оскільки розслідування, розгляд, збір доказів у такій категорії правопорушення має певні особливості в Україні створили Пам’ятку для ефективного розслідування та судового розгляду справ СНПК.

По це йшлося під час презентації в Медіацентрі Україна – Укрінформ. 

При розробці Пам’ятки було використано міжнародний досвід, а до її розробки долучилися представники наукового та експертного середовища, українські правники. 

Пам’ятка для ефективного розслідування та судового розгляду справ СНПК буде корисною для представників правоохоронних органів, суддів – як під час досудового розслідування, так і судового розгляду кримінальних проваджень, пов’язаних з сексуальним насильством під час воєнних конфліктів. Крім того, Пам’ятка важлива і для правників, правозахисників, адвокатів, які беруть участь у процесі розслідування і в судовому процесі безпосередньо на стороні потерпілої особи.

Як зазначила суддя Верховного Суду в Касаційному кримінальному суді Світлана Яковлєва, в Пам’ятці, зокрема, було акумульовано і весь досвід Верховного Суду, оскільки є розуміння, що правильна взаємодія правоохоронних органів з постраждалими є теж запорукою розслідування і притягнення до відповідальності винної особи. І головне, за її словами, що в цьому випадку, при такій взаємодії з постраждалими необхідно не нашкодити особам, які зазнали насильства, а отримати від них інформацію, зафіксувати її належним чином для того, аби вона стала доказом і призвела до відповідальності, покарання винних осіб.

«Сьогодні увага України, міжнародних партнерів, усього світу прикута до розслідування та розгляду воєнних злочинів, в тому числі і щодо сексуального насильства. І представники судової влади, ми всі розуміємо, що основне навантаження по розгляду таких справ і притягнення до відповідальності винних осіб буде покладено на національну судову систему. Тому суди мають виконувати це завдання за високими стандартами, в першу чергу тому, щоби в усьому світі розуміли, що рішення судів України є законними та справедливими. Ця Пам’ятка  не замінить Кримінально-процесуальний Кодекс, вона не є законодавчим нормативним актом, але вона буде таким посібником, який допоможе суддям зорієнтуватися в доволі складній категорії справ для того, щоб розглянути справу вчасно, якісно, справедливо і встановити законне рішення», – наголосила Світлана Яковлєва.

Сергій Ніжинський, кандидат юридичних наук, радник Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, радник Уповноваженого ВРУ з прав людини, наголосив що Пам’ятка  важлива і з точки зору того, щоб наштовхнути на роздуми суд, підказати обом сторонам і учасникам процесу про ті наслідки, які були, зокрема, в європейських судах, – Косово, Боснія, Хорватії, справи Руанди.

Він висловив упевненість, що Пам’ятка стане дійсно практичним документом, який допоможе передусім прийняти абсолютно справедливі рішення та безумовно діяти  в інтересах постраждалих.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini