Фото - Харківський Меіда Хаб: Євген Бабенко, лікар-нарколог МЦ «Альтернатива»  Олена Овчиннікова, директорка БО «ХБФ «Парус»  Наталія Демченко, регіональна координаторка Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Харківській області  Юлія Ричкова - лікарка обласного центру боротьби зі СНІДом
4 Грудня, 2023, 17:52

В порівнянні з 2021 роком на Харківщині рівень виявлення інфікованих на четверту стадію ВІЛ, тобто СНІД, збільшився вдвічі

1 грудня в Україні відзначається День боротьби зі СНІДом. З цього приводу в Харківському Медіа Хабі відбувся брифінг на тему: «ВІЛ/СНІД: чому знову на часі?». Спікерами виступили:

Євген Бабенко, лікар-нарколог МЦ «Альтернатива» 

Олена Овчиннікова, директорка БО «ХБФ «Парус» 

Наталія Демченко, регіональна координаторка Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Харківській області 

Юлія Ричкова – лікарка обласного центру боротьби зі СНІДом. 

Говорили про ситуацію з ВІЛ/СНІД на деокупованих територіях,  діагностику особливо небезпечних захворювань, проблеми із забезпеченням ліками та замісною підтримувальною терапією (далі – ЗПТ), роботу медичних закладів та волонтерських організацій з ВІЛ-інфікованими, про державне забезпечення програм заохочення до тестування на ВІЛ жертв насильства та тих, хто почав вживати вуличні наркотики.

Олена Овчиннікова зазначила, що навіть в такі складні часи для України жоден пересічний житель країни не повинен забувати про існування ВІЛ-інфекції та інших небезпечних хвороб: «З початком широкомасштабного вторгнення соціально-значущі інфекції та хвороби нікуди не поділися — вони існують поряд з нами. В порівнянні з 2021 роком рівень виявлення інфікованих на четверту стадію ВІЛ, тобто СНІД, збільшився вдвічі. Тому кожен повинен знати свій статус».

БО «ХБФ «Парус» щорічно проводить акції з безкоштовної діагностики та залучає до тестування велику кількість людей, проводить інформування про ВІЛ/СНІД та інші соціально-значущі хвороби, роздає засоби контрацепції, чисті шприци та інструментарій, здійснюється супроводження ВІЛ-позитивних осіб.  

«Наша організація вже 13 років допомагає людям, які знаходяться в складних життєвих обставинах, які мають ризиковані практики поведінки та більш вразливі до інфікування: ті, хто вживає наркотики, ті, хто може інфікуватися ВІЛ статевим шляхом. Наша діяльність не припиняється і під час повномасштабного вторгнення росії на територію України — наразі наші представники працюють в більше ніж 20 населених пунктах Харківської області», — зазначила пані Олена.

З приходом війни на Харківщину перед фондом «Парус» та іншими організаціями, які займаються питаннями ВІЛ/СНІД, постали нові виклики: на окуповані території не здійснювалася доставка антиретровірусної терапії (АРТ), не було контролю лікування інфікованих.

«Ми змогли організувати передачу АРТ, а у зворотній бік доставляли зразки крові ВІЛ-інфікованих до лабораторії Центру СНІДу. В той же час, ми поки що не знаємо про всі наслідки деокупації, адже всім відомий факт, що на деокупованих територіях були й випадки зґвалтування, і було перерване АРТ-лікування, і ЗПТ», — зазначила очільниця благодійного фонду. 

Крім програми профілактики ВІЛ-інфекції, БО «ХБФ» Парус» проводить так звану програму «зменшення шкоди» серед людей, які вживають наркотики.

«Наркотики і ВІЛ пов’язані між собою. На відміну від інших регіонів, інфікування через кров залишається на першому місці в нашій області. Наші працівники в рамках програми «зменшення шкоди» змогли охопити близько 14 тисяч людей, 95 відсотків з яких були протестовані на ВІЛ-інфекцію. В результаті за десять місяців на Харківщині було виявлено 246 людей, які були супроводжені до Центру профілактики та боротьби зі СНІДом та спціалізованих лікарень, яким було призначено відповідне лікування. Крім того, ми беремо участь в програмі замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) серед наркозалежних – це вихід із вживання вуличних ін’єкційних наркотиків, перехід під нагляд лікаря та прийом спеціалізованих ліків», – розповіла Олена Овчиннікова. 

Також спікерка зазначила, що за підтримки «Міжнародного альянсу здоров’я» на базі обласної клінічної наркологічної лікарні вже в грудні розпочне роботу друге відділення ЗПТ на 200 осіб. 

Євген Бабенко зазначив, що наркозалежні особи є основною групою ризику ВІЛ-інфікування. 

«Медичний центр «Альтернатива» с першого дня повномасштабного вторгнення ані на хвилину не припиняв свою діяльність та намагався надати безперервне лікування наркозалежним. Основний акцент ми ставили на Куп’янський, Балаклійський, Ізюмський райони, де наші пацієнти потребували більшої допомоги: по-перше, вони не могли отримати препарати своєчасно, адже в росії такий тип лікування, як ЗПТ, не визнається; по-друге, державні сайти не працювали, а отже була відсутня комунікація «лікар-пацієнт», тому наркозалежні випадали з поля зору медиків», – розповів пан Євген. 

Особа, яка припиняє приймати ЗПТ, відразу потрапляє в групу ризику ВІЛ-інфекції та інших небезпечних хвороб та з криміногенної поведінки. МЦ «Альтернатива» проводить безкоштовні консультації та діагностику наркозалежних щоденно та без вихідних. 

«Чим раніше наркозалежна особа встане на облік в державній програмі ЗПТ, тим меншими будуть перелічені ризики», — наголосив Євген Бабенко

Лікарка обласного центру боротьби зі СНІДом Юлія Ричкова розповіла, що з моменту винаходу АРТ, рівень смертності від ВІЛ зменшився в 10 разів . 

«Приймаючи антиретровірусну терапію, людина може жити повноцінним життям та народжувати здорових дітей, тому ми закликаємо всіх тестуватися та своєчасно вставати на облік в Центрі боротьби зі СНІДом, який знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Боротьби 6». 

Також пані Ричкова зазначила, що тестування на ВІЛ/СНІД можна провести в кабінеті сімейного лікаря в районних лікарнях.Додаткову інформацію можна знайти на сайтах «Центру громадського здоров’я» та НСЗУ.  

Крім того, спікерка нагадала про шляхи передачі ВІЛ та про те, що в побуті особи, які набули вірусу імунодефіциту, є абсолютно безпечними для оточуючих. Також вона зазначила, що Харківська область повністю забезпечена ліками АРТ для всіх категорій громадян. 

Наталія Демченко зазначила, що Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини ведеться постійна робота щодо захисту прав людей, хворих на ВІЛ, а також забезпечення них медикаментами. 

Спікерка заявила, що пріоритетним напрямком її діяльності наразі є внутрішньо переміщені особи, та захист їх прав.

«На сьогоднішній день в Харківській області не проводиться будь-яка робота щодо попередження захворювання. Тому ми спільно з БО «ХБФ «Парус» будемо організовувати такі заходи в місцях розміщення ВПО», — підкреслила пані Наталя. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini