В Харкові функціонуватиме проєкт «Надання психосоціальної підтримки в дитячих лікарнях в умовах війни»
В Харківському Медіа Хабі відбувся брифінг-презентація проєкту на тему: «Надання психосоціальної підтримки в дитячих лікарнях м. Харкова та м.Львів в умовах війни». Спікерами та спікерками брифінгу виступили: Тетяна Грида, керівниця проєкту, голова правління ГО «Харківський фонд психологічних досліджень»; Владислава Андрущенко, психологиня КНП «Дитяча лікарня № 16»; Віталій Сливко, польовий координатор та Вероніка Кусіова, експертка з гуманітарних питань та безпеки зі Словаччини.
Проєкт «Надання психосоціальної підтримки в дитячих лікарнях Харкова та Львова в умовах війни» створено у партнерстві зі словацькою організацією IPčko та за фінансової підтримки SlovakAid. Він спрямований на зміцнення психічного здоров’я, психо-соціального благополуччя та життєстійкості найбільш вразливих груп населення у воєнний час в Україні — дітей та молоді, що були госпіталізовані до медичних установ внаслідок російських атак, а також через короткотривалі та довготривалі захворювання, зокрема паліативні. Метою проєкту є покращення доступу до психологічної підтримки та психосоціальних послуг у лікарнях Харківської та Львівської областей, підвищення компетентності місцевого професійного потенціалу в питаннях психосоціальної підтримки, важливих для зміцнення психічного здоров’я госпіталізованих дітей під час війни.
За словами Тетяни Гриди, діти, які госпіталізовані до лікарень, потребують психологічної допомоги вже через те, що вони були «вирвані» зі звичного середовища. Крім того, над ними проводять неприємні, іноді болючі маніпуляції.
«Ця програма, до якої залучатимуть студентів медичних і культурно-просвітніх вишів, функціонуватиме протягом року. Студенти отримуватимуть знання для роботи з травматичним досвідом, надання супервізійної допомоги з метою подальшої імплементації цього досвіду в свою фахову діяльність,» — зазначила пані Тетяна.
«Харківський фонд психологічних досліджень» ще до повномасштабного вторгнення слідкував, щоб дітям в медичних установах надавалася соціально-психологічна підтримка. Але з з приходом війни до Харкова ми вирішили, що необхідно посилити психо-соціальну допомогу нашим дітям. Ми плануємо реалізовувати наш новий проєкт на базі дитячої лікарні № 16, де перебувають хворі діти зі всієї Харківської області, і у лікарні Св. Миколая у Львові, куди потрапляють діти з пораненнями та важкими нозологіями. Водночас у двох лікарнях буде створено безпечний простір для дітей, щоб підтримати їхнє психічне здоров’я та зменшити додатковий стрес і травми», — зазначила представниця ГО.
Координаторка проєкту підкреслила, що головною його метою є створення системи перенаправлення пацієнта до вузьких спеціалістів з психологічної та психіатричної допомоги.
Спікерка розповіла, що спочатку представники проєкту будуть моніторити потреби дітей, які знаходяться в умовах лікарні, і їх батьків, виходячи з яких психологи пропонуватимуть необхідну допомогу: індивідуальні або групові консультації, низькоінтенсивну роботу у вигляді лікарняних клоунів та музичних терапевтів.
Вероніка Кусіова розповіла, що організація IPčko надає психологічну допомогу на території Словаччини, зокрема громадянам України. Її фахівці зосереджуються на допомозі під час кризисних втручань, а також допомагають підліткам.
«Після початку відкритої агресії росії в лютому 2022 року, представники IPčko почали працювати на кордоні з Україною. Ми надавали допомогу матерям, дітям, літнім людям, які намагалися бігти від війни. Ця допомога була дуже необхідною і важливою в той період. Зараз ми працюємо по всій Словаччині з українськими громадянами», — наголосила спікерка.
Також пані Вероніка подякувала донору проєкту, організації SlovakAid.
Психологиня КНП «Дитяча лікарня № 16» Владислава Андрущенко зазначила, що з 24 лютого 2022 року медичний заклад зіткнувся з тим, що майже всі діти і дорослі потребували негайної психологічної допомоги. І зараз, на 22-му місяці повномасштабного вторгнення росії, психологи закладу спостерігають психологічне виснаження родин — і через лікування, і через війну.
«Все це відкладає відбиток на дітей, батьків. Тому зараз дуже важливо надавати таку підтримку, щоб вона перекривала потреби пацієнтів. Тому я дуже сподіваюся на плідну співпрацю з нашими словацьким партнерами,» — підкреслила пані Владислава.
Вона наголосила, що за час відкритої російської агресії в харківській клінічній лікарні № 16 впровадили в роботу нові методи психологічної роботи з пацієнтами, як-от музична терапія, хібукі-терапія, яку запропонували ізраїльські колеги, робота онкопсихологів.
Віталій Сливко розповів про створення при лікарнях дитячих просторів, де з дітьми зможуть працювати музичні терапевти, клоуни і психологи. Кімнати будуть адаптовані таким чином, щоб маленькі пацієнти почувалися затишно і в безпеці.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini