Україна не буде демілітаризувати Крим одразу після деокупації – представник Президента у Криму
Кількість Збройних сил України на півострові після його деокупації потрібно буде збільшувати. Про це на брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса розповіла Таміла Ташева, постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим.
“Від росіян ми Крим демілітаризуємо. А Збройні Сили України, зокрема, військово-морські сили на півострові ми маємо посилювати, тому що в найближчий перспективі росія нікуди не зникне. І в Криму потрібно буде максимально ефективно поєднувати військовий і цивільний компонент”, – зазначила Ташева.
Борис Кормич, завідуючий кафедрою морського та митного права національного університету «Одеська юридична академія», зазначив, що повернути Крим та його економічну роль у довоєнний стан вже не вийде. Зокрема, долю портів півострова має вирішувати бізнес.
“Бізнес, зокрема, морські перевезення, три рази вже переорієнтовувався та підлаштовувався під обставини. Перший раз, коли ми втратили кримські порти після 2014 року. Другий – коли росіяни фактично заблокували наші азовські порти. Третій раз – коли почалося повномасштабне вторгнення”, – зазначив фахівець.
На його думку, Україні у Криму потрібно буде розв’язувати схожі питання, як і після деокупації Херсону – багато майна буде розкрадено, багато – зруйновано, решта – замінована.
“Потрібна буде експертиза морського бізнесу і візії. Деякі порти треба буде відновлювати, а щодо деяких потрібно буде шукати нові формати. Як в Лондоні чи Барселоні, де деякі портові потужності перетворилися на технопарки, публічні простори тощо”, – зазначив Кормич.
Ганна Шелест, директорка безпекових програм ради зовнішньої політики “Українська призма”, вважає, що формат мілітаризації деокупованого Криму мають вирішувати військові.
“Саме вони мають сказати, чи є доцільність збереження у Криму військових баз, якщо 9 років ми їх розбудовували в Очакові, Бердянську і Одесі. Можливо, вони скажуть, що через певні умови їм потрібна лише одна в Севастополі. Можливо, військові скажуть, що на півострові потрібні тільки сили ППО. Або флот не потрібен, а узбережжя будемо захищати силами прикордонної служби. Таких питань багато, і на них мають відповісти військові”, – зазначила Шелест.
На її думку, розв’язання питання мілітаризації чи демілітаризації Криму триватиме роками.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini