20 Лютого, 2024, 18:44

У Києві пройшов Медіамарафон щодо 10 років російської агресії в Україні

У ході медіамарафону «10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості» відбулося чотири тематичні дискусійні панелі: «Майдан», «Крим», «Схід» та «Повномасштабне вторгнення». В ньому взяли участь представників влади, правозахисники та потерпілі. 

Під час дискусій, які відбулися в Медіацентрі Україна – Укрінформ, учасники обговорили різні періоди, які пройшла Україна протягом останніх десяти років, – від подій Майдану до повномасштабного вторгнення. Йшлося, зокрема, про результати роботи, перепони 

У ході панельної дискусії «Майдан» стало відомо про хід порушених справ щодо подій, які відбулися на Майдані 10 років тому.

Як зазначив керівник департаменту у справах Майдану Офісу генерального прокурора Олексій Донський, під час Майдану було вчинено понад 4000 злочинів. Кілька тисяч з них знаходяться в судах.

«По 20-му лютого на рівні виконавців є один вирок, і всі інші виконавці спецроти Беркуту  – справи знаходяться в суді. Там на рівні виконавців майже максимально встановлені особи. Так само, що стосується організаторів цих злочинів, вище керівництво держави, які організували по подіях 18-20 лютого, так само справи знаходяться в суді», – зазначив він і додав, що по подіях 18 лютого ситуація набагато гірша – залишилося багато нерозкритих вбивств», – зазначив Олексій Донський.

Він також вказав на проблему, що стосується тяжких злочинів, позаяк по них сьогодні термін скінчився. Таких справ, за його словами, 69.

«Проблема є по тяжких злочинах. Власне, сьогодні термін по тяжких злочинах закінчився. Всього таких справ, які знаходяться в зоні ризику 69. Однак я хочу звернути увагу ще на одну тенденцію. На сьогодні закрито лише сім справ про тяжкі злочини, і в чотирьох – подані клопотання, тобто вони ще судом не розглянуті», – розповів керівник департаменту у справах Майдану Офісу Генерального прокурора Олексій Донський.

Під час панельної дискусії «Крим» перший заступник керівника Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Віталій Секретар повідомив про кількість зареєстрованих кримською прокуратурою кримінальних справ за період окупації півострова росіянами.

«Загальна кількість зареєстрованих проваджень понад 3200. Але треба усвідомлювати, що багато з цих проваджень мають ознаки так званих магістральних», – зазначив він. 

Стосовно направлених до суду обвинувальних актів, то їх, за словами Віталія Секретаря, понад 550. Вироків станом на сьогодні у п’ять разів менше – 107. 

У ході дискусії «Схід» Андрій Лещенко, заступник начальника управління процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора акцентував на злочинах, які вчинялися по відношенню до цивільних заручників і військовополонених українських військовослужбовців на території Донецької та Луганської областей.

«За весь період роботи, до 2019 року, ми змогли отримати свідчення понад 2000 осіб, які перебували в катівнях Донецької, Луганської областей, деякі з них перебували в місцях несвободи на території росії. Ця інформація дала змогу показати світовому суспільству, як ми вважаємо, системність та широкомасштабність цих злочинів, які вчинялися на території України. Це дало змогу показати, що ці злочини не є відокремленими один від одного  – це певна системна діяльність тих осіб, які розпочали цю війну, і тих осіб, які керували окупаційними адміністраціями на цих територіях. Чим більше ми розслідували – тим більше доказів причетності російської федерації ми отримували», – пояснив він.

Станіслав Петренко, начальник відділу департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора України у ході дискусії «Повномасштабне вторгнення» висловив переконання, що українська держава спроможна відновлювати справедливість.

«Кожне розслідування, кожні допити, кожні огляди, всі проведені слідчі дії в тому числі спрямовані на те, щоб не тільки вузько розв’язувати питання окремого кримінального провадження. Вони спрямовані на те, щоб в історії нашого народу лишилася ця частинка правди про те, що насправді сталося на нашій землі, зокрема саме під час повномасштабного вторгнення», – пояснив Станіслав Петренко.

Крім того, він наголосив, що той рух і динаміка, яку має Україна сьогодні на шляху до справедливості, здійснюється у правильному напрямку.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini