У 2023 році кількість російської пропаганди у європейських медіа зросла майже вдвічі, найбільше фейків спрямовано на Польщу
З лютого до жовтня 2023 року команда VoxCheck знайшла 8296 кейсів російської пропаганди у медіа 6 європейських країн – Німеччини, Італії, Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини. Так, в цих країнах щомісяця зʼявлялося понад 920 публікацій у медіа, що містили російський дезінформаційний наратив.
Про це під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомила старша аналітикиня VoxCheck Мирослава Маркова.
За її словами, порівняно з 2022 роком, окрім збільшення кількості дезінформаційних наративів щодо України, збільшилася кількість фейків. Так, фактчекери зафіксували ще 43 нових. Вони здебільшого пов’язані з темою контрнаступу та дискредитацією української армії, крім того, додалися фейки про нібито нові терористичні акти України. І зараз у фокусі абсолютної більшості країн повідомлення про передачу Україні західного озброєння.
Водночас, зазначила аналітикиня VoxCheck, на першому місці і в 2022, і в 2023 році були та залишаються польські медіа, де зафіксовано 1858 дезінформаційних кейсів.
«По-перше, це дуже великий блок повідомлень, спрямованих на дискредитацію або маніпуляції для того, аби пророщувати негативні настрої щодо українців. Зараз у топфокусі цих повідомлень інформація про те, що власне полякам не вистачає ресурсів на надання їм гарної соціальної допомоги, тому що все йде на українців. І крім цього, традиційні спроби виставити українських біженців некультурною силою, яка так чи інакше не поважає поляків чи спричиняє якісь конфлікти тощо. Другий момент – те, що Польща передавала та передає Україні дуже багато допомоги, тому тут повідомлення спрямовані на те, як і в багатьох інших країнах, що поразка України нібито очевидна і передбачувана, і всі розтрачені вами ресурси фактично змарновані, тому не варто підтримувати, не варто надавати», – пояснила Мирослава Маркова.
Водночас, повідомила вона, що за кількістю дезінформаційних кейсів, після Польщі на другому місці Словаччина (1563), далі Чехія (1348 кейсів), Угорщина (1373), Німеччина (1237), Італія (916).
Аналітикиня зазначила, що загалом сьогодні у топі залишаються три ключові наративи, які були виділені ще в 2022 році, а зараз продовжують нашаровуватися, збільшуватися та примножуватися низкою неправдивих повідомлень.
Передусім це наратив що нібито Захід контролює Україну та використовує її в своїх цілях. Так, підкреслила Мирослава Маркова, зараз активно формується тема так званих мирних перемовин, де нібито росія виступає з численними пропозиціями, а Україна та Захід їх рішуче відкидають лише тому, що хочуть продовжувати війну.
Другий наратив – про те, що дії України та Заходу змусили Україну розпочати війну. Також дуже поширена історія виправдання взагалі повномасштабного вторгнення та скоєння в Україні воєнних злочинів.
Третій наратив – про те, що підтримка України більше шкодить Заходу, ніж росії.
Ще один наратив за кількістю фейків – це наратив щодо українських біженців, кампанія з дискредитації.
Аналітикиня VoxCheck наголошує, що найгірші справи з дезінформацією в тих країнах, де самі політики, наприклад, у Польщі, Угорщині і Словаччині, прямо чи опосередковано підтримують російські наративи.«У Польщі це проявлялось в останні місяці перед виборами, у Словаччині теж під час передвиборчих кампаній, а в Угорщині, власне, вже роками при владі людина з проросійськими поглядами. І внаслідок цього, навіть якщо ми говоримо про ЗМІ з «білого списку» чи досить якісні медіа, все більше ЗМІ в цих країнах тиражуватимуть наративи російської пропаганди, якісь меседжі, оскільки вони просто озвучені або хочуть цитувати своїх лідерів, своїх політиків», – пояснила Мирослава Маркова.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini