5 Жовтня, 2023, 13:29

“Це не повинно бути зобовʼязанням для жінки, це не повинно бути забороною, це її право”. Заступниця Міністра юстиції Людмила Сугак про скасування переліку заборонених для жінок професій

450 професій були недоступними для жінок аж до 2017 року, коли зрештою Міністерство охорони здоров’я скасувало наказ №256, який і визначав перелік “заборонених” професій. 

“Це, я б сказала, такий пережиток радянського минулого, тому що на сьогодні в пострадянських країнах ці правила досі існують. Але ми дуже раді, що вони залишилися в радянському минулому для України. Цей перелік встановлював 450 видів професій. Це немало,” – каже заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак у подкасті “Інтегруючись в ЄС: розмови про гендерну рівність”, який створює Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”. Медіапартнером подкасту є Медіацентр Україна.

Скасування цього переліку було однією з рекомендацій CEDAW. Як пояснила заступниця Міністра, це комітет, який опікується правами жінок і бореться з дискримінацією щодо жінок у рамках ООНівських механізмів. 

“Крім того, Комітет також рекомендував іти іншим шляхом і, навпаки, покращувати умови праці, покращувати оплату праці, забезпечувати права жінок для того, щоб вони мали право зробити цей вибір – хочуть вони цим займатися чи ні. Тобто це не повинно бути зобовʼязанням для жінки, це не повинно бути забороною, це її право, яке встановлене законами України”. 

Людмила Сугак зазначила, що законодавчий крок щодо скасування переліку був правильний. Втім, проблема полягала в тому, що не було інформаційної стратегії у цьому напрямку.  

“Якщо ми навіть говоримо про Європейський Союз, про держави-члени Європейського Союзу, то по таких законодавчих змінах проводяться навіть повні інформаційні кампанії. Наприклад, минулого року в рамках Європейського Союзу була прийнята нова Директива, яка передбачає рівний підхід розподілу жінок та чоловіків у «бордах» (board) компаній, які зареєстровані на біржі. Усі держави-члени були зобов’язані імплементувати цю Директиву до наступного року. Тобто з метою цієї імплементації була проведена широка інформаційна кампанія: жінки мають знати, що в них є така можливість, що це закріплено на рівні Європейського Союзу і що є зобовʼязання державам-членам це внести у своє законодавство. Нам, я думаю, цих інформаційних кампаній не вистачає, але ми повинні над цим працювати. 

Але в будь-якому разі це дає жінці вибір – робити те, що вона хоче, вона має це законодавче право”.

Нагадаємо, наказ Міністерства охорони здоров’я №256 від 29 грудня 1993 затверджував Перелік важких робіт та робіт зі шкідливими та небезпечними умовами, на яких  забороняється застосування праці жінок. В грудні 2017 року перелік скасували. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini