30 Жовтня, 2023, 15:00

Свавільні затримання цивільних заручників: МІПЛ презентувала документовану в системі I-DOC аналітику російських злочинів

Практика затримання цивільного населення на окупованих територіях України триває з 2014 року. Після початку повномасштабного вторгнення російська федерація продовжила проводити незаконне затримання цивільного населення на окупованих територіях.

Для того аби зафіксувати якомога більше фактів про такі злочини рф, а надалі притягнути винних до відповідальності Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) провела перший етап розслідування, який виявляє закономірності злочинів РФ, вчинених на півночі України в Київській, Чернігівській і Сумській областях та підготувала аналіз, що ґрунтується на матеріалах, отриманих від звільнених із російського полону заручників і родин тих, хто залишається в неволі. 

Про це повідомила виконавча директорка МІПЛ Тетяна Катриченко в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Вона зазначила, що в рамках дослідження вдалося поговорити з понад сотнею різних свідків – з родинами заручників, колишніми заручниками, свідками затримань, свідками організації місць затримань.

Всі отримані дані задокументовані в спеціалізованій системі I-DOC, яка допомагає всебічно підготувати справу про вчинення міжнародних злочинів і подати її в Міжнародний кримінальний суд для притягнення Росії до відповідальності.

«Наша організація Медійна ініціатива за права людини входить у коаліцію «Україна. П’ята ранку», це коаліція з 40 організацій, і всі ми ухвалили рішення задокументовані випадки, всі свідчення вносити в цю систему І-DOC, і таким чином проводити фактично паралельне розслідування. Наразі ми підготували попередню аналітику. Вона зроблена на основі опитувань свідків та потерпілих. Ми визначили в кожній з трьох областей по два-три великих місця утримання, куди звозили цивільних заручників, ми проаналізували умови утримання в цих місцях, на жаль, катування, які там проводилися. Зараз ми намагаємося розширити цю географію, додати нові місця утримання, оскільки вони є, також прослідкувати шляхи вивезення на територію рф через територію білорусі, а також місця утримання на території рф, щоб зрештою назвати відповідальних за цей системний злочин, який є воєнним злочином, фактично злочином проти людяності, який має перспективи розслідування», – пояснила Тетяна Катриченко.

Своєю чергою керівниця Центру документації та підзвітності Норвезького Гельсінського комітету пояснила як Лене Ваттеланд пояснила, як документування злочинів у системі І-DOC допоможе надалі спрямовувати факти злочинів рф у міжнародні інстанції задля розслідування та покарання винних.

«У нас є різні способи аналізу ситуації у І-DOC, вони дуже добре пов’язані із міжнародним законодавством, і ми розуміємо, як побудувати кейс відповідно до міжнародного законодавства. У нас є гарний приклад такої роботи після війни на Північному Кавказі у 2010 році, і інформація з І-DOC використовувалася для санкційних кейсів, для складання санкційних списків різних країн, а також для виграшу справ в Європейському суді з прав людини. Звісно, ми не довіряємо національним судам у росії, але ми співпрацюємо в Україні з Офісом Генерально прокурора, вони мають доступ до цієї бази даних також, і ми можемо використовувати ц інформацію для документування різних кейсів, створення цілих справ на основі свідчень свідків і подавати ці кейси для розслідування у міжнародних юрисдикціях, тобто в нас є доступ з різних боків», – додала вона.

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini