Суди в подальшому можуть спиратися на рішення Європейського суду з прав людини щодо дискримінації одностатевих пар – ЛГБТ-активіст
Проте саме по собі таке рішення не є прецедентом для українського судочинства. Про це на брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса розповів Іван Терещук, директор відокремленого підрозділу ГО “Асоціація ЛГБТ “Ліга”.
Пара геїв, які проживають сім’єю як партнери з 2010 року, 2014 року вирішили звернутися до Європейського суду з прав людини через неможливість легалізувати свої відносини в Україні.
Суд встановив, що з заявниками зверталися інакше, ніж з різностатевими парами через відсутність будь-якого правового визнання та захисту для них, і що їхня сексуальна орієнтація була єдиною підставою для відмінності у зверненні.
Суд констатував порушення Україною статті 14 у зв’язку зі статтею 8 Європейської конвенції з прав людини та ухвалив рішення виплатити кожному з пари по 5 тисяч євро компенсації моральної шкоди, а також відшкодувати витрати на працю адвокатів.
Як зазначив Іван Терещук, директор відокремленого підрозділу ГО “Асоціація ЛГБТ “Ліга”, у визначенні ЄСПЛ прописано, що цим рішенням він не накладав на Україну позитивних зобов’язань щодо зміни законодавства.
“Це стала практика для ЄСПЛ, вже були такі рішення щодо Італії та Румунії. Крім цього, я знаю про три випадки, коли українські суди визнавали одностатевих співмешканців членами однієї родини. І в подальшій практиці українська судова система може спиратися на це рішення ЄСПЛ”, – додав активіст.
Віталій Матвєєв, адвокат, голова правління ГО “Прожектор” зазначив, що це перший в Україні випадок, коли ЄСПЛ визнав дискримінацію одностатевих пар.
“Дискримінація полягає в тому, тому що одностатеві пари не можуть зареєструвати партнерство на тому ж рівні, що і гетеросексуальні пари. І не мають права та гарантії, як гетеросексуальні пари. Наприклад, партнер загиблого військовослужбовця не має доступу до його тіла. І це рішення частина нашого законодавства”, – зазначив адвокат.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini